img

Министър Вълчев с оптимистични новини за учениците. Всички се връщат в училище на смени

"Разумно е да върнем децата в училище. Ще ги редуваме, ще се започне с приоритетните класове. Но до пролетта ще бъдем в умерен вариант, като редуваме по…

img

Красимир Вълчев: След 18 януари можем да очакваме поетапно връщане на учениците към присъствена форма на обучение

След 18 януари можем да очакваме поетапно връщане на учениците към присъствена форма на обучение. Това каза пред журналисти министърът на образованието …

img

Падат теми от матурите за 7 и 12 клас

Образователният министър Красимир Вълчев настоя, че няма да дърпат напред във времето зрелостните изпити за 7 и 12-ти клас, те ще се проведат по план - в края на учебната година, но от тях ще бъдат изключени определени теми. Кои ще са те – все още няма яснота, но според него, целта на тези изпити е да се измери начина на осмисляне на материала и функционалната грамотност на децата. "Не е задължително да се провежда и Национално външно оценяване за 4 и 10 клас", обясни още образователният министър, като уточни, че то е нужно най-вече за оценка на работата на учителите и на ръководствата на училищата. По време на онлайн среща с родители, учители и представители на граждански организации, Вълчев посочи, че най-вероятно и през следващите месеци ще продължи епидемичната ситуация. След 4 януари, ако обстановката позволява, ще се премине към локално взимане на решения, при което по области ще се преценява в кои училища и кои класове могат да възстановят присъственото обучение. При вземане на решение за разхлабване на мерките, първите ученици, които ще се върнат в клас ще са учениците от начален курс – 1 – 4 клас. След това с приоритет са учениците от 7-ми и 12-ти клас. Обмисля се при връщането на първите ученици в класните стаи да се организира различен график за различните класове, така както беше преди пълното преминаване към дистанционно обучение. По-рано днес Вълчев призна, че 30 000 деца не са включени ефективно в електронно обучение, като тук влизат не само ученици, без смартфони, таблети и лаптопи, а и такива, които не желаят да участват в самия процес. Той подчерта, че ключовият фактор е ученето: "Важно е да се задават задачи на децата и да се контролира тяхното изпълнение".