Свършена е уникална работа, която показва какво се е случвало през хилядолетията. Открити са много кораби от различни епохи, много амфори. Това е от световно значение. Това заяви в Бургас министърът на културата Боил Банов, който заедно с кмета на Бургас Димитър Николов, се срещна с екипа на Black Sea MAP – един от най- големите световни морски археологически проекти, който изследва промените в древната околна среда в Черно море. Те се качиха на борда на кораба на изследователския кораб Halvia Subsea.
В експедицията участват световно признати морски изследователи, които със специална техника изследват комплексно дълбините на Черно море. Екипът на Black Sea MAP се ръководи от Саутхамптън университет и професор Джон Адамс, професор Людмил Вагалински, директор на Националния археологически институт с музей към БАН и д-р Калин Димитров от Центъра за подводна археология в Созопол. Екипът на изследването се състои от учени от Великобритания, България, Университета в Кънектикът в САЩ, Норвегия, Гърция и Украйна.
Със завръщането на суша на тригодишната си експедиция, учените обявиха откриването на две и половина хилядолетия история на мореплаването в дълбините на Черно море.
Открити са 60 невероятно добре запазени останки от корабокрушения, които показват на традициите в мореплаването за период от почти 2500 години. Открити са колекция от амфори и други артефакти.
Изследователите са се гмурнали до кораб от византийския период, който се намира на дълбочина от 93 метра. Черно море се е открило като гробница на кораби.
Останките са проучени от Black Sea MAP чрез най-новите роботизирани лазерни сканиращи, акустични и фотограметрични техники. Най-ранната такава находка засега е от класическия период, около 4-ти-5-ти век пр.н.е.
0 Коментара