Днес честваме един от най-обичаните пролетни празници - Гергьовден, празник е и на храбростта и на българската армия. Имен ден празнуват всички българи, носещи едни от най-предпочитаните имена – Георги и Гергана, както и Галя, Ганчо, Генчо, Гинка и производните им. На тази дата отбелязваме и Деня на овчарите.

В традицията Св. Георги винаги е представен като конник, който не само побеждава змея, но и освобождава девойката, предопределена за жертва. Така е изграден и образът му в народните песни, а дори и в иконографията. Всъщност това е една метафора за победата над студа, зимата, злото и освобождаване на пролетта и растежа. Така славянските народи пренасят върху християнския светец някои от чертите на пролетните божества на плодородието, а Гергьовден става сезонна граница в скотовъдния календар.

След Великден Гергьовден е най-големият пролетен празник за православните. Защото е на 6 май - в разгара на пролетта, се нарича още Зелен Георги (или Цветен Георги). Подготовката за празника започва още от предния ден. Момите берат цветя и вият венци за агнето, което ще се коли за курбан. Месят се обредните хлябове, като най-големият се нарича на Св. Георги.

Всички се събират на обща трапеза, прекаждат я, пият, веселят се и пеят песни: "Св. Георги обикаля нивите", "Здравец за Гергьовден", "Венец за агънцата". На трапезата освен печено агнешко трябва да има пресен лук и чесън, салата, пиле, хляб и вино. След като се обядва, се играят хора и се връзват люлки, които моми и момци не люлеят, няма да им върви през годината.

В Бургаска област Гергьовден е празник на Камено и Поморие.

Камено отбелязва с общоградки тържества празника на покровител Св. Георги,

който е и патрон на православния храм в града. Празничното настроение на централния площад ще бъде подгрято от музикални концерти, танцови изпълнения, фокусници за децата и базар с местни продукти.

Празничният ден ще започне в 9:00 часа с тържествена литургия в църквата “Св. Георги Победоносец”. По същото време ще стартира и младежката надпревара с велосипеди.

На сцената първи ще се качат изпълнителите на народни танци от Фолклорен клуб „Кайлии“ – гр. Камено, които ще зарадват присъстващите с богата фолклорна програма. В 10:30 часа на площада ще започне специално шоу на фокусници, които ще потопят най-малките в света на магията и веселието. Смях, учудване и много усмивки са гарантирани за всички малки и големи любители на чудеса! Официалното откриване на празника и приветствието на кмета на Община Камено Жельо Вардунски е в 10:40 часа.

В 11:00 часа празничното настроение ще продължи с невероятния Йордан Йончев-Гъмзата и неговото „Brass Band Show“, които ще пренесат всички гости в света на музикалното шоу. Пазителите на местния фолклор и традиции от СНЦ „Каменовски традиции“ ще разгорят въглищата в сърцето на града, за да покажат майсторлъка на чевермето и да приготвят цяло агне за всички гости. В 12:30 часа ще бъде раздаден традиционният гергьовски курбан за здраве и благоденствие.

Финалният акцент в програмата ще бъде изпълнението на децата от Детска градина „Слънце“ – Камено, което ще започне в 12:40 часа.

На централния площад ще бъде разположен базар, където местни производители ще предложат вкусни храни и оригинални сувенири.

В Поморие програмата за празничния Гергьовден е:

08.30 ч. – Архиерейска Света литургия с Н.В.Пр. Сливенския митрополит Арсений

Място на провеждане: Манастир „Свети Георги” – гр. Поморие

11.00 ч. – Официално откриване на празника, приветствие от кмета на община Поморие Иван Алексиев, приветствия от официалните гости, връчване на плакети на почетните граждани

11.20 ч.– Празничен поздрав от народната певица Петя Панева, маестро Митко Денев и танцова формация

Място на провеждане: открита сцена на НЧ „Светлина 1939” – Поморие

Екипът на БургасИНФО честити празника на всички именици в Бургаска област, както и на жителите на Камено и Поморие. Бъдете здрави, с много пролетно настроение и с вяра, че доброто побеждава!