Община Бургас стартира втора профилактична програма сред учениците, след започналата през есента програма „Мързеливо око“. Този път на дневен ред са поставени въпросите с други две често срещани заболявания или деформации при подрастващите деца – гръбначните изкривявания и затлъстяването.

„След въвеждане на първата и сега с новата общинска профилактична програма ще обхванем най-често срещаните проблеми при подрастващите деца в училищна възраст. Превенцията е най-добрата стратегия в здравеопазването, а тези прегледи ще дадат възможност да се реагира навреме и се вземат най-подходящите мерки за предотвратяване на по-сериозни здравословни проблеми“, сподели кметът Димитър Николов.

Целта на програмата е профилактика, ранно откриване и навременно лечение на гръбначните изкривявания /сколиозата/ и затлъстяването /обезитас/ сред децата от 7-14 годишна възраст, обучавани в учебните заведения на територията на цялата община.

Програмата съдържа 3 основни елемента. Първите дейности са насочени към учениците във възрастова група I – V клас и включват обучение в правилен стоеж по време на учебните занятия, активно спортуване и рационално хранене.

Следващите и най-основни дейности от програмата са свързани с учениците от VI клас. Те касаят извършване на преглед от училищните медицински специалисти за откриване на изменения в правилната форма на гръбначния стълб, насочване на учениците със съмнение за деформация към личния лекар и при необходимост насочване към ортопед за консултация и последващо лечение на гръбначното изкривяване.

Програмата включва още профилактика, диагностика и лечение на затлъстяването /обезитас/ при учениците от I – VI клас. Тези дейности са свързани с измерване на телесната маса от медицинските специалисти в учебното заведение, насочване на учениците с отклонение в теглото към личния лекар за консултация и при необходимост към физиотерапевт за включване в групи по лечебна гимнастика. Със специален анализатор ще бъде измервана телесната маса и съотношението между мазнини, мускулна маса, костна тъкан, течности и висцерална мазнина.

За да се изключи появата на плоско стъпало като последица от свръх натоварване на костната система или неправилния седеж, е предвидено изследване на децата със сколиоза или обезитас с т. нар. Плантограф, който ще извършва анализ на ходилото за плоскостъпие.

Първичните измервания и прегледи ще се осъществяват от медицинските специалисти в училищните здравни кабинети, които вече преминаха специализирано обучение за работа по програмата.

В програмата ще бъдат включени само ученици, чиито родители са дали писмено съгласие за извършване на профилактичните прегледи и изследвания на децата им. Попълнените декларации за информирано съгласие ще се събират от класните ръководители, които ще ги предават на медицинския специалист в здравния кабинет.