Комисията на енергийно и водно регулиране (КЕВР) прие окончателно решение за поскъпването на цените на водата за 2018 г. в 14 области в страната.

КЕВР проведе закрито заседание в специализиран състав "ВиК", на което се прие окончателно решение за изменение на цени на ВиК услуги за 2018 г. С решението са коригирани цени на ВиК услугите на операторите в 14 области на страната - София, Перник, Монтана, Враца, Пловдив, Смолян, Кърджали, Русе, Силистра, Шумен, Варна, Бургас, Сливен и Ямбол.

Решението на КЕВР дойде въпреки организирания от БСП протест под прозорците на регулатора.

Протестиращите носеха плакати "Водата е човешко право, стоп на увеличението", "София срещу Веолия", "Бойко ти си гОла вОда", "Спрете геноцида", "Вода и ток - грабеж". Те бяха подкрепени и с присъствието налидера на социалистите Корнелия Нинова.

Най-солено поскъпване на водата ще има в облат Ямбол - с 20%. Увеличението за Враца ще бъде с 13%, за Бургас - с 12%, а за София - с 9.3%. За област Силистра е предвидено увеличение с 6.5%, за Монтана - с 6.4, за Русе - с 6.2%, за Перник - с 5.8%, за Смолян - с 4.5%, за Шумен - с 3%, за Пловдив - с 2.9%, за Кърджали - с 2.8%.

От комисията мотивират решението си с това, че в съответствие с действащата законова и подзаконова уредба, в края на всяка календарна година КЕВР е задължена да актуализира утвърдените цени на ВиК услугите за всяка следваща година в 5-годишните бизнес планове на ВиК дружествата, като отчете размера на инфлационния индекс за 2017 г. и изпълнените от операторите показатели за качество на услугите. Решенията за цените на ВиК услугите в 14-те области в България са били приети от регулатора в рамките на 2017 г., когато са одобрявани 5-годишните бизнес планове на ВиК операторитеи цените на заложените в тях ВиК услуги за всяка отделна година. Бизнес плановете са били утвърдени през периода април-ноември 2017 г., с отделни процедури за всяко от 14-те ВиК дружества, като са били проведени 14 открити заседания и 14 обществени обсъждания.

По всички направени предложения, на обсъжданията Комисията е излязла с ясни и мотивирани становища за решенията за одобряване на бизнес планове и цени на ВиК операторите, уведомяват още от КЕВР.

От КЕВР разясняват и че комисията стриктно ще следи изпълнението на бизнес плановете на ВиК дружествата и ще предприема мерки при неизпълнението им.

След третата година на 5-годишния регулаторен период, съгласно законовите изисквания, Комисията задължително ще провежда цялостен регулаторен преглед на изпълнението на поетите ангажименти от ВиК дружествата - постигнат размер на заявените инвестиции и показателите за качество на услугите, намаляване на загубите по мрежата и др.

При доказано неизпълнение на заложените в бизнес плановете инвестиции и показатели, Комисията незабавно ще коригира цените на утвърдените ВиК услуги, като ги намалява.

Повишаването на цената на водата предизвика голямо обществено възмущение. Много организации и партии се обявиха против решението на регулатора. В края на миналата седмица, в хода на протест по време на заседание на КЕВР, обмбудсманът Мая Манолова заплаши, че ще атакува решението на комисията в Конституционния съд.

Ден след протеста председателят на КЕВР Иван Иванов отговори на Манолова, че КЕВР работи балансирано, безпристрастно и прозрачно./news.bg