Предлагаме въвеждането на алтернативен данък за облагане на дейността по извършване на таксиметров превоз на пътници. Законопроектът определя граници на годишния размер на данъка от 400 лв. (по около 1 лв. на ден) до 1000 лв. (около 3 лв/ден), като конкретния му размер се определя с наредба на съответния Общинския съвет, на чиято територия се извършва превоза. Данъкът ще се определя за всеки отделен автомобил и ще се декларира до 31 декември на предходната година, а ще се внася на две равни вноски. Това каза бургаският депутат от ГЕРБ Диана Йорданова по повод новия данък за извършване на таксиметровите услуги.

Този алтернативен данък ще бъде внасян от превозвачите. Предвижда се и специфичен ред за неговото деклариране и внасяне. Определят се изисквания, на които следва да отговарят водачите на леки таксиметрови автомобили, с цел да се подобри качеството на услугата и да се гарантира сигурност и безопасност на пътниците. Предлага се издадените разрешения до влизане в сила на закона да запазят действието си за срока за който са издадени, но не по-късно от 31 декември 2017 г.

Становища за неподкрепа на законопроекта са постъпили от Национална асоциация за защита на превозвачите и таксиметровите водачи и Независим транспортен синдикат АВТО 94, които считат, че данъкът трябва да е обвързан с реалните приходи от дейността и разрешения следва да се издават и на водачи на леки таксиметрови автомобили и същите да бъдат данъчно задължени лица. Между двете гласувания на законопроекта ще бъдат внесени изменения и допълнения. Сред тях са случаите, когато водачът на таксиметровия автомобил работи от името на превозвача, но за своя сметка, предоставянето на това право да става задължително с писмен договор, който да се вписва в регистъра на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация” и регистърът да стане публичен. Другото предложение е да се въведе забрана за водача на таксиметров автомобил, на който е преотстъпено правото да работи от името на даден превозвач, да преотстъпва това право на друг водач. Кметът на съответната община ще може да прекратява действието на издаденото разрешение на превозвача, ако същият има неплатени данъци, за което е получено уведомление от Националната агенция за приходите по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.

Въвеждането на патентен данък при минимален праг от 400 лв. годишно ще вкара в бюджета на общините поне 9 млн. лв., което е двойно повече, отколкото в момента плащат шофьорите заедно с осигуровките. Промените предоставят допълнителен източник на приходи за общините и са в посока децентрализация.По данни на НАП през 2014 и 2015 г. се събират по-малко от 6 млн. лв. под формата на данъци и осигуровки. Статистиката показва, че с всяка изминала година, внесените данъци от този вид дейност, намаляват. През 2014 г. те са били 5,8 млн. лв, а през 2015 г.-5,05 млн. лв. И това става на фона на непрестанно увеличаващ се брой таксита. Само през 2015 г. у нас са регистрирани 3485 превозвачи. Тази година се „раждат” нови 103 фирми отгоре. На фона на с това сумата на внесените данъци е незначителна и показва нагледно колко е сив секторът на таксиметровите услуги“, смята Диана Йорданова.