Варианти за увеличение на пенсиите ще обсъждат държавните институции в продължение на шест месеца. Социалната комисия към парламента прие решение да задължи министерствата на труда и на финансите, както и НОИ, КФН, НАП и Фискалния съвет през следващите шест месеца да изработят пътна карта за пенсионна реформа.

Целта е експертите да дадат мерки, така че пенсионната система да е по-устойчива, а пенсиите по-високи, каза председателят на социалната комисия Деница Сачева от ГЕРБ-СДС. Тя цитира проучване на общественото мнение, направено но поръчка на парламента, което показва, че 70% от гражданите смятат, че са необходими по-голяма устойчивост на пенсионната система и по-високи пенсии. Необходимо е ограничаване на сивия сектор и повишаване на събираемостта на осигуровките, каза Деница Сачева.

Министърът на труда Борислав Гуцанов припомни, че през 2015 г. с промени в Кодекса за социално осигуряване е прието до 2037 г. възрастта за пенсиониране да нараства докато стигне 65 години за мъжете и жените. „Все още не сме извървели този път. Грешка ще бъде сега да се тръгне към ново увеличение на възрастта”, заяви министърът. Против вдигане на възрастта за пенсиониране се обявиха и от „ДПС-Ново начало”. До 2037 г. няма да обсъждаме тази тема, заяви Деница Сачева.

Хората от началото на трудовия си път трябва да знаят как ще завърши, затова промени в пенсионната система се правят рядко и внимателно, каза министър Гуцанов. Необходимо е да се постигне по-голяма събираемост и да се вземат мерки срещу сивата икономика, допълни той.

Частните универсални пенсионни фондове са излишни, заяви Георги Хрисимиров от „Възраждане”. Според него парите от тези фондове трябва да преминат към държавното обществено осигуряване, защото доходността им е по-ниска от инфлацията. В страните от ЕС пенсиите заместват средно 58% от дохода на хората преди пенсиониране, а в България заместват 46%, каза Георги Хрисимиров. Той обясни, че причината за това е, че в България за пенсии отиват 10,2% от брутния вътрешен продукт на страната, при средно 12,9% за страните от ЕС.

Зам.-председателят на КФН Диана Йорданова каза, че доклад на ОИСР за пенсионната ни система препоръчва да бъдат намалени таксите на частните пенсионни фондове. Същевременно тя поиска парламентът да гласува промени, с които да бъдат въведени мултифондове. Това ще даде възможност парите на осигурените в частните универсални пенсионни фондове да бъдат инвестирани по-рисково за постигане на по-висока доходност.

Още при разработването на бюджета за 2025 г. от Министерство на финансите предложиха вдигане на пенсионните осигуровки през следващите години. Сега управителят на НОИ Ивайло Иванов припомни, че преди години осигуровките бяха значително по-високи, но беше взето решение да се намалят, за да бъде подпомогнат бизнеса. Важно е бизнесът да бъде конкурентоспособен, заяви той.

Посоката на промени не трябва да е увеличаване на осигурителните вноски, а на ДДС с едни-два пункта, каза Богомил Манов, член на Фискалния съвет. Според него трябва да се премине от единен данък върху доходите от 10% за всички към прогресивно облагане, така че ставката за хора с високи доходи да е по-висока. Социалното неравенство в България е едно от най-големите в Европа, заяви Богомил Манов.