Променят учебните планове и програми - повече математика и природни науки за сметка на чуждите езици, като часовете само по първия език ще са по-малко. Това реши Отрасловият съвет към МОН.
Предложението бе на просветния министър Красимир Вълчев. Той се обоснова, че към момента чуждоезиковото обучение е приоритизирано. “Чуждоезиковият профил е най-желаният, като 2/3 от учебните планове са с разширено обучение с чужд език. А най-голям е недостигът на часове по математика и природни науки. Трябва да има наваксване, каза министър Вълчев.
“Рамковият учебен план с разширено изучаване на чужд език ще остане само в езиковите гимназии. За другите ще намалим езика, но часовете да останат достатъчни учениците да достигнат ниво B2”, каза министър Вълчев с уточнение, че това ще засегне само часовете по първи чужд език.
Появиха се предложения да се увеличат заниманията по физическо възпитание, като се посегне на тези по изкуства. Янка Такева, председател на Синдикат на българските учители, предложи да се промени структурата на образователната система, заради високия брой заболявания сред децата, вследствие на стрес.
Ще се направи професионален анализ и за това дали основното образование да се завършва с 8 или 9 клас, а не както досега със 7 клас.
Междувременно обществени организации протестират срещу идеята на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", 15-те дни отсъствия, които родителите могат да дават на децата си за отсъствия по семейни причини, да бъдат намалени на 7.
Обществото е разделено на две - от едната страна са синдикати и училищни директори, от другата - родителите. Едните смятат, че често дните се използват без основателни причини, другите - че са необходими при леки здравословни неразположения на децата.
Според Ирина Манушева от "Националната мрежа за децата", мярката за 15-те дни отсъствия, действа почти една учебна година и общото мнение на родители и лекари е, че тя е изключително добра. При леко здравословно неразположение детето може да остане вкъщи, без да се натоварват с това личните лекари и да се търсят медицински бележки, каза Манушева:
"Такава е практиката в цяла Европа, не съществува друга държава, която дори за краткотрайни отсъствия по здравословни причини да изисква медицински документ. И, разбира се, всяко семейство и всяко дете има нужда и от някакви допълнителни дни, това също се признава навсякъде в Европа."
Според синдикати и директори на училища обаче тези 15 дни дават възможност и за отсъствия без причина. Директорът на 51-во училище Асен Александров смята, че не е важно дали дните са 7 или 15, по-скоро режимът трябва да бъде не уведомителен, а съгласувателен. Тоест, родителят може да поиска дните, но директорът да реши, в зависимост от успеха на детето в момента, дали да ги даде. Защото проблемът с отсъствията от училище е голям.
Асен Александров, директор на 51-во СУ: "Една директорка на професионална гимназия от Кърджали каза: на нас проблемът ни не е тези 15 дни, на нас проблемът ни е, че има ученици, които не идват и 15 дни на училище. Идеята е за доброто на децата, да не отсъстват без причина."
На няколко пъти просветният министър Красимир Вълчев даде да се разбере, че подкрепя идеята на синдикатите, заради липсата на достатъчно учебно време. Дали обаче дните предстои да бъдат намалени ще стане ясно, когато в края на май бъде представен проектът за промени в Закона за училищното образование.
0 Коментара