Мехмед М. е пострадалият, от когото според прокуратурата шофьорът Йосиф Христов и управителят на заложна къща Иван Тенев взели 10 000 лева, за да го отърват от наказателно преследване за тероризъм. Мъжът оставил парите в кошче за боклук, но после се усетил, че е измамен. Йосиф и Мехмед са втори братовчеди, а Мехмед е многократно осъждан. Тези детайли станаха ясни по време на гледането на мярката за неотклонение на двамата обвиняеми. Според адвоката на Иван той не е съпричастен към измамата.

Според държавното обвинение двамата знаели, че Мехмед разполага със средства, защото притежава почистваща фирма в Германия. Така им хрумнала идеята да го излъжат, че е разследван за тероризъм.

Според държавното обвинение пред пострадалия е представен фарса, че контактува с прокурор. Не става ясно обаче кой от двамата е играл тази роля. В съдебната зала Йосиф и Иван започнаха да си прехвърлят вината. Иван потвърждава,че е возил Йосиф на различни адреси, като свидетел е мулето. СИМ картата, използвана за разговорите, е на трето лице, което я оставило в заложната къща на Иван заедно с телефона си.

Срещу Иван има три висящи дела в Софийския градски съд, включително и за закана за убийство. Йосиф е с няколко криминални регистрации и е осъждан за престъпление против интелектуалната собственост.

Двамата се познават заради това, че Йосиф многократно е залагал вещи при Иван.

„Обвиняемите се представят за магистрати. Следва да се има предвид, че това се отразява на престижа на съдебната власт. Свидетели от ромските малцинства са използвани за престъпната схема, несъзнавайки какво вършат. Търси се трети заподозрян за престъплението. Това е престъпление срещу правосъдието”, заяви прокурор Венета Иванова.
И двамата обвинемия искат по-леки мерки за неотклонение.