Приключи първият етап по почистването на канала „Вая“. С помощта на тежка техника 375м от съоръжението са с напълно осигурена проходимост. Каналът, който в последните години многократно беше причина за наводнения, не е почистван от 1986 г. Битови отпадъци, автомобилни гуми, пластмасови шишета, метални отпадъци, камъни са част от всичко, което беше извадено от водите през изминалите месеци.
Дейностите по почистване са част от проект, който Областна администрация Бургас изпълнява по европейски проект. До него се стигна след сигнали на граждани до областния управител Вълчо Чолаков, който от своя страна се ангажира да намери дългосрочно решение за продължаващия над 20 години проблем с преливащите водите на канала.
Заедно с почистването на съоръжението в проекта „More care“ са заложени и съпътстващи дейности. От 17 до 19 октомври 2018 в гр. Енез , Турция се проведе тридневно обучение по време на което бяха представени резултатите от проучване на качеството на водите в езерата Вая- Бургас и Гала- Енез, обсъдена и приета беше методология за оценка на екосистемните услуги двете езера, както и концепция на модел за съвместни екосистемни услуги във Вая и Гала. Според експертите прогнозите за подобряване на състоянието на водите в езерото Вая след извършеното почистване на канала Вая са оптимистични. Почистването вече оказва благоприятно влияние по отношение нормализиране на хидроложкия режим на езерото и подобряване състоянието на биологичното разнообразие. Групата от България беше водена от зам. областния управител Владимир Крумов и включваше представители на общини, държавни институции по опазване на околната среда водите и биологичното разнообразие в т.ч. от РИОСВ, Морска администрация, ИАРА, екологични неправителствени организации отчетоха подобряване на цялостния капацитет за опазване на околната среда и биоразнообразието в двете езера Вая в област Бургас, България и Гала в област Енез, Турция в резултат на паралелни структурирани анализи, изследвания на екологичните условия на водите и замърсителите, формулиране на препоръки и разработване на съвместен модел за оценка на екосистемните услуги.
Обучителната сесия в гр. Енез е втора по ред. През месец октомври 2017 година експерти от двете съседни държави се срещнаха в Бургас, където тема на събитието беше по опазване на околната среда и консервация на хабитати и биоразнообразие – езеро „Вая“ Бургас, България и езеро „Гала“ Енез, Турция.
Почистването и поддържането на чистотата на водите е от изключително значение за опазване на богатото биологично разнообразие в езерата Вая и Гала, които са част от Виа Понтика- един от най-важните пътища за миграция и гнездене на птиците.
Проект „Мерки за съхраняване и възстановяване на природното богатство в Бургас и Енез“ /MORE CARE/ e финансиран по програма за трансгранично сътрудничество по ИПП «България- Турция 2014-2020» и се изпълнява от Областна администрация Бургас като водещ партньор и Каймакамство Енез, Турция.
0 Коментара