Трябва да се съкрати срокът на платеното майчинство и да се даде възможност на младите майки да работят почасово. Това заяви в ефира на Нова ТВ икономистът Владимир Каролев. Според него, тази мярка се налага, защото има майки, които са превърнали раждането в професия.
Коментарът му е по повод новия план за стимулиране на раждаемостта, изготвен от правителството. Според стратегията семействата трябва да бъдат поощрявани, така че у нас да се родят 65 500 бебета до края на 2018 г.
Други цели на държавата е да намалеят бащите, които не признават децата си, както и 20 000 души да обявят, че имат български произход, въпреки че живеят в чужбина.
„По-сериозен демографски срив имаше само през 90-те години. Сега, ако няма достатъчно майки в детеродна възраст, каквото и да направи държавата, раждаемостта не може да се увеличи значително”, каза още Каролев.
Според бившия социален министър Иван Нейков пък „тезата, че хората създават повече деца, когато им се дадат повече пари, не е вярна”. Според него, лошата демография не се бори успешно, защото има „дефицит на идеи“.
“Защо, когато един учител се пенсионира, да не започне работа като детегледач и да помага на млади семейства”, пита бившият социален министър.
0 Коментара