Няма закон, който да разпорежда дали и как да се организира видеонаблюдение във всички ясли и градини в България. За тях отговарят и различни ведомства - здравното министерство за яслите, общините за детските градини, а когато предучилищната подготовка се провежда не в група в детската градина, а в училище - просветното министерство.
Почти всички заведения имат външно наблюдение, което е свързано със сигурността. Но за камери вътре инициативата трябва да дойде от директора и учителите и да се намерят пари за това.
И един несъгласен родител детето му да бъде снимано може да стопира проект за изграждане на наблюдение.
Това е обобщената картина след поредния случай на насилие в детска градина. Седмица след като кадри как възпитателки удрят и обиждат 4-годишни в Бургас скандализираха цялата страна, майки и бащи готвят протести в големите градове срещу агресията в детските градини. Общината там обяви, че още до края на месеца ще осигури видеонаблюдение във всички градини.
“Изграждането на вътрешно видеонаблюдение обаче става само с изричното съгласие на родителите. То започна да се изгражда в последните няколко години и се прави само по преценка на директора и педагогическите съвети”,
обясни шефката на общинската дирекция по образование в столицата Мария Минчева.
В 50 детски градини в София има вътрешно видеонаблюдение - 25% от всички. В 16 от тях камерите следят какво се случва както в групите, така и в коридорите. В други 16 картинката е само от заниманията с децата в помещенията, а в 42 детски заведения камерите предават картина само от коридорите
От 26-те самостоятелни ясли в София само в 1 има вътрешно наблюдение, скоро ще се монтират камери в още 2.
Кадрите от вътрешните камери могат да наблюдават само директорите. Ако възникне спор, записа могат да видят и родители, но в присъствието на директора. Вътрешното видеонаблюдение се изгражда със средства от бюджета на съответната детска градина Общината финансира слагането на външни камери, които следят двора на сградите. В момента над 80% от детските градини в София имат такова, поставени са общо над 1000 камери.
Контролът чрез камери е начинът да се спре насилието - физическо, психическо или вербално, над децата, убедени са много от семействата. През септември 2017 г. родители внесоха над 10 хил. подписа с искане за законодателни промени, които да разрешат монтирането на камери навсякъде.
Според МОН обаче не е редно да се въвежда видеонаблюдение на работния процес в стаите, за да се гарантира защитата на личните данни на деца и учители. И от министерството напомниха, че камери може да се слагат само с изричното съгласие на родителите на децата и на педагогическите специалисти и персонал.
“Задължение на директорите на училищата е да упражняват засилен контрол върху колективите, като трябва да си сътрудничат с родителите, от които се очаква да подават сигнали, преди да пристъпят към незаконно видеозаснемане”, заявиха още от МОН. Оттам напомнят за усилията да се въведат паникбутони за връзка с полицията по входовете на училищата, осигуряване с камери за охрана отвън, както и че матурите се провеждат само в помещения, оборудвани с видеонаблюдение.
Изискването за съгласие да се снима бе в основата и на скандала в бургаското ОДЗ “Брезичка” - там имало готов проект за изграждане на система и документация за избор на изпълнител, но той бил спрян заради несъгласието на учителката от клипа. До седмица камерите там ще заработят.
Варна решава след анкета, в Пловдив родителите на най-малките ги следят в реално време.
От 32-те детски градини в Бургас сега в 16 има видеонаблюдение. Записите се следят от директора, пазят се 30 дни. След “Брезичка” родители поискаха онлайн достъп с индивидуална парола.
От големите градове засега само в Пловдив родителите на най-малките могат да следят в реално време какво прави детето им, за да са спокойни. Това става чрез код за достъп. Става дума за яслите в район “Централен”, където камери са инсталирани в общите помещения, обясни кметът на района Георги Стаменов. Той чака съгласие от родителите камери да бъдат монтирани и в занималните и спалните. До края на годината трябва да се оборудват и 12-те детски градини в района. Създава се фейсбук група на съответното детско заведение, в която достъп имат родителите”, поясни Стаменов.
Общината във Варна пък ще прави анкета сред родители и учители дали да се слага вътрешно видеонаблюдение. “Всяко заведение трябва само да реши и всеки родител, учител, възпитател да подпише декларация за съгласие. Общината има готовност да постави камери, дори да подпомогнем финансово заведенията, които нямат възможност”, каза шефката на общинската дирекция по образование Лилия Христова. Но засега получавали противоречиви мнения, затова ще проучат обществената нагласа с допитването. (24часа)
1 Коментар
РАХНЕВА
2018-02-07 23:52:34А ВИЕ, ЗНАЕТЕ ЛИ КАК ДИРЕКТОРКИТЕ СЕ ДЪРЖАТ С ПЕРСИОНАЛА В ДЕТСКИТЕ ГРАДИНИ ? ВИКАТ , КРЕЩЯТ ,ОБИЖДАТ УЧИТЕЛКИ ,ЛЕЛИ .УЧИТЕЛКИТЕ СЪС РАЗКЛАТЕНИ НЕРВИ ОТ ДИРЕТОРКИТЕ .ИСКАМ ДА ПОПИТАМ ЗАЩО НЕ СЕ ПОСТАВЯТ КАМЕРИ В КАБИНЕТИТЕ НА ДИРЕКТОРКИТЕ И ДА СЕ ВИЖДА КАК ТЕ СИ УПЛАТНЯБАТ РАБОТНОТО ВРЕМЕ ?КАК СИ ЧАТЯТ ,КАК СИ ПОСРЕЩАТ ГОСТИТЕ .ТРЯБВА ДА СЕ ПРЕГЛЕЖДА КАМЕРАТА КОЛКО ПЪТИ НА ДЕН ДИРЕКТОРКАТА ИЗЛИЗА ИЗВЪН ЗАВЕДЕНИЕТО ,КЪДЕ ХОДИ ,ЗАЩО ИЗЛИЗА ? ПРЕД КОФИТЕ ЗА БОКЛУК ДА ПУШАТ ЦИГАРИ И ЦЯЛАТА МАХАЛА ГИ ВИЖДА.НА ДИРЕКТОРКИТЕ НЕ СЕ УПРАЖНЯЖА НИКАКЪВ КОНТРОЛ. ГОЛЯМА КОРУПЦИЯ СЕ ШИРИ В ГРАДИНИТЕ , НО НИКОЙ НЕ СМЕ ОТ КОЛЕКТИВА ДА КАЖЕ НИЩО ЗАЩОТО А СИ КАЗАЛ ,А СА ТЕ ИЗГОНИЛИ.УЧИТЕЛКИТЕ СА НЕЗАЩИТЕНИ ОТ НИКОЙ ,ДИРЕКТОРКИТЕ ИМ ВИКАТ ,ОБИЖДАТ ,РОДИТЕЛИТЕ НЕДОВОЛНИ ,ДЕЦАТА БЕЗ ДОМАШНО ВЪЗПИТАНИЕ И НА КРАЯ БУШОНИТЕ НА УЧИЕЛКИТЕ ПРЕВЪРТЯВАТ .НА ЗАПИСА СЕ ВИЖДА МНОГО ДОБРЕ КАКВО СТАВА .ЗА ЖСИЧКО СА ВИНОВНИ ДИРЕКТОРКИТЕ.СНЯНА НА ВСИЧКИ .ЦЯЛ ЖИВОТ ЕДНИ И СЪЩИ МУЦУНИ .ОЯДОХА СЕ И ОКРАДОХА ДОСТА . СМЯНА С НОВИ ,НЕ КОРУМПИРАНИ!!!!