Софийски калкан продават на поразия по рибните сергии край морето. Така местните на майтап наричат рибата ватос, която е плоска и малко прилича на истинския калкан. А софийска са я нарекли, защото на въдиците на измамниците се ловят основно жители на столицата, които не могат да я разпознаят. Истинска гонка с роми, които продавали вмирисан ватос край Приморско, си спретнали инспектори от бургаската агенция по храните и полицаи.
“Действахме по сигнал. Нарушителите ни избягаха на два пъти за няколко дни, когато ни виждаха, че приближаваме с колата. Разбрахме, че имат стройна организация - един човек, очевидно шефът им, ги разставя на няколко места по пътя. Но когато получихме сигнала, тръгнахме подготвени - с четири екипа и два екипа от Приморско заедно с полицията. Направихме им капан в двете посоки по пътя и хванахме четирима роми, преди да се усетят”, разказа д- р Георги Митев, шеф на агенцията по храните в морския град. След като били заловени, ромите побеснели и започнали да чупят табелите си с надписи “Риба”. “Това обаче не ни попречи да им съставим актове”, заключи д- р Митев.
Циганите продавали и рибата сайра, за която твърдели, че е зарган. Опитвали се да пласират попчета, лехия и сарпа. Рибата била вмирисана. Рибарите в момента вадят сафрид, барбун, меджит и попчета. Така че само тази риба може да е прясна черноморска, но не продавана в мръсни каси, натъпкани в нечий багажник, а на рибната борса и в специализираните магазини, казват инспектори.
Както “Труд” пръв предупреди, измамниците на пътя често продават сафрид, но той е от Китай и няма нищо общо с пресния български. Предлагат каракуда с отрязана глава и изчистена, за която твърдят, че е ципура, както и океански паламуд.
Софийския калкан го има по всички рибарски сергии по морето, но тук-там честни търговци го продават под истинското му име.
Мария Кехайова за в. Труд
0 Коментара