Датските жени вече могат да бъдат призовани за период на задължителна военна служба, когато навършат 18 години, след като Дания стана поредната северноевропейска страна, която въведе наборна военна служба, включваща полово отчитане, съобщава Euronews.

Съгласно новите правила, приети от датския парламент, жените, навършващи 18 години, ще бъдат включени в лотарийна система за военна служба, наравно с мъжете си сънародници. В Дания доброволците, както мъже, така и жени, се записват първо за военна служба, докато останалите се теглят в лотарийната система, която преди това включваше само мъже.

Новият закон също така удължава периода на наборната военна служба от четири месеца на 11 месеца.

Стефани Винсент Лик-Йенсен, изследовател в Датския център за социални изследвания (VIVE), заяви пред Euronews, че решението е предизвикало смесени реакции.

“Някои части от населението, особено жените, смятат, че тази реформа е несправедлива, като изтъкват други аргументи, свързани с факта, че само жените раждат деца“, каза тя. “Но за голяма част от населението е също толкова важно жените да имат достъп до военна служба наравно с мъжете.“

По-широко военно укрепване

Ходът е част от по-широко военно укрепване от страна на скандинавската нация. През февруари правителството на Дания обяви планове за укрепване на армията си чрез създаване на фонд от 5,9 милиарда евро, който според него ще увеличи разходите за отбрана на страната до над 3% от БВП тази година.

Дания, нация с 6 милиона души население, има около 9000 професионални войници. Очаква се новите правила да доведат броя на хората, които служат военна служба годишно, до 2033 г., в сравнение с 4700 миналата година.

В Европа военната служба е задължителна за мъжете в около 10 държави, включително Финландия, Кипър и Гърция.

Норвегия гласува за разширяване на наборната военна служба за жените през 2013 г. Тя беше въведена през 2016 г. В Швеция наборната военна служба беше преустановена през 2010 г., но беше въведена отново и за двата пола през 2017 г.

Лик-Йенсен заяви, че датските военни трябва да въведат необходимите мерки, за да осигурят равни възможности във въоръжените сили, както и подкрепа и приобщаване.

"Армията въведе няколко мерки. Първо, те се опитаха да установят какви са проблемите по отношение на сексуалния тормоз и дискриминацията срещу жените в армията. И те ясно заявиха, че това са поведения, които са нежелани в армията", каза тя.

В момента в Европейския съюз жените представляват средно около 10% от персонала на въоръжените сили, според оценки на ЕС.