Здравните власти обмислят затягане на мерките на национално ниво заради изострената COVID ситуация в страната. В петък се очаква да бъдат обявени подробности относно тях. Те ще са за цялата страна, а не локални, заяви здравният министър Стойчо Кацаров. Във фокуса на мерките ще бъдат ресторантите, фитнесите и други обекти за развлечение и спорт. Причината да се обсъждат нови мерки е, за да се предпази болничната системата от прекален натиск, а не защото страната ни не успява да се справи в четвъртата вълна на пандемията, допълни д-р Кацаров. Той ще настоява училищата да затварят последни.

"Ако се стигне до пълно затваряне у нас, последни ще бъдат училищата", заяви на брифинг в здравното министерство д-р Стойчо Кацаров.

"Има много точни данни за броя положителни деца в училищата. Статистиката се ползва активно от МОН и информацията се обновява всеки ден. В последните дни има увеличаване на заболеваемостта. Особеност на тази пандемична вълна е по-големият брой положителни деца. Към този момент това не се отразява на хоспитализациите", добавят здравние власти.

"Делта" вариантът циркулира на 100% у нас. Следим него и неговите 38 подварианта.Тези варианти нямат отношение към промяна в клиничната картина към този момент", обясни директорът на НЦЗПБ проф. Ива Христова.

"Тази COVID-вълна се развива бавно, в последните дни се повишава заболеваемостта малко по-интензивно. За начало и край на епидемичните вълни приемаме достигане заболеваемост от 100 на 100 000 на 14-дневна база. От началото на август имаме повишаване на заболеваемостта", добави тя.

4735 души са починали за 9 седмици през първата вълна. През втората вълна за 9 седмици са починали 4479 души. През настоящата вълна за изминалите 9 седмици броят на починалите е 3364 души, което е доказателство за това, че този вариант на COVID-19 не е по-тежък и смъртоносен, посочи проф. Кожухарова.

Проф. Христова представи сравнителни данни за заболеваемостта в България и другите балкански държави за двуседмичен период на 1 млн. души.

В сравнение със Сърбия, докато тук имаме 4000 за две седмици на 1 млн., в Сърбия са в пъти повече. Имаме по-голям размах на вълната в Сърбия към момента. Турция – при нас заболеваемостта е малко по-ниска от тази в Турция, за предишната вълна по-късно започва в Турция и достига доста по-високи нива.

Албания – там има малко по-малко заболяемост от тази у нас, в предишните вълни, в България е бил по-висок пикът.

Гърция – там са с малко по-ниска заболяемост от у нас. За целия период Гърция са поддържали по-ниски нива на заболяемост. В периода между третата и четвъртата вълна при нас са задържани по-ниски стойности.