Малко по-рано днес кметът на Бургас Димитър Николов съобщи, че след като снощи дигата на река Факийска е била пробита, вече има резултат. Огромни количества вода се оттеглят от землището на Димчево.

Това потвърди и областният управител Вълчо Чолаков, който днес даде информация за критичните точки в Бургаско.

„След пробива на дигата 1,5 милиона кубични метра вода е преминала от земеделските терени, които са наводнени, към язовир „Мандра”. Има ефект от това. Пожарната е на място с помпи и изпомпва водата, някои бяха повредени, но доставиха други. „Напоителни системи” осигуриха две помпи от Варна, доставихме и от земеделци, говорил съм с Министерството на отбраната също да осигури помпи”, каза областният управител на Бургас.

Снощи на място в село Димчево са били кметът на Бургас Димитър Николов и директорът на „Напоителни системи” с негов екип ходроинженери, за да вземат решение как да постъпят по отношение на ситуацията.

„След сваляне на дигата, част от водата се оттегли, но за мен решаването на този въпрос има два аспекта. Първият е бързо да оттечем водата от наводнените територии. Вторият е чисто в дългосрочен план какви мерки да бъдат взети, за да намалим случаите, в които се стига до такива бедствия, защото всички сме наясно, че не можем да предотвратим това на 100%”, каза Вълчо Чолаков.

Той лично е направил изследване какви са били валежите в областта за последните 30 години. Прави впечатление, че те са равномерни с изключение на 2014-та и 2017-та година, когато бяха по-интензивни на годишна база.

„Последните някоко години тези количества вода се изсипват за много кратко време, което ме наведе на мисълта, че трябва да се преизчислят размерите на дигите на речните корита и сеченията. Така че да отговарят на тези променени климатични условия. Това коментирахме по повод ситуацията в Димчево. Преди два дни свиках експерти от областта”, добави Чолаков.

Критични точки в Бургаско са Кости, Твърдица и Дебелт и т.н.

„Очакваме бързи решения по отношение на сформиране на експертни групи, които да кажат какво допълнително да се направи, за да предотвратим събирането на толкова много вода на едно място. Утре заедно с кмета на Кости ще огледаме обстановката и ще предложим варианти за изграждане евентуално на надиги, които да предпазват населението. Това е процес, който ще е по-дълъг като решение”, каза областният управител на Бургас.

Той ще посети и Дебелт на място, за да провери ситуацията.

„Четири реки се изливат в „Мандра” и повишават бърз нивото й. Имат диги, които се подръжат от „Напоителни системи”. Техните корита, както и на останалите реки, трябва да бъдат навреме поддържани и почистени”, каза още Чолаков.