През 2021 година родължават инвестициите в осигуряване на довеждаща инфраструктура до индустриални терени със заявени инвестиционни намерения. Това съобщи кметът Димитър Николов при презентацията на бюджета за 2021 г. днес, която се състоя онлайн пред журналисти.

Изчерпването на капацитета на свободните терени в Индустриален логистичен парк в Промишлена зона Север, наложи да се търсят нови възможности за осигуряване на индустриални терени. Там инфраструктурата е напълно изградена, а през 2021г. ще започне строителство върху последните останали незастроени имоти. Инвестициите, които ще се изпълнят са за изграждане на производствена база за седалкови системи, регионален логистичен, сервизен и учебен център за доставки на техника от Mitsubishi Heavy Industries и производство на фолиа за хранителната и медицинската индустрия, за което са подадени документи в Българската агенция за инвестиции за сертифициране на инвестиционния проект с клас А., каза Николов.

Ето какво още предстои, свързано с работата на хората и с бизнеса в Бургас?

- Втора фаза на Индустриален и логистичен парк

Работата по обособяване стартира през 2018 г., с изготвяне на подробен устройствен план за територия от 600 декара в Южна промишлена зона на града. Общината засипа и подравни блатистия терен. Готови са инвестиционните проекти за изграждане на техническата инфраструктура на зоната. Започна изместването на съществуващите ЕЛ и ВиК комуникации, след което ще стартира и изграждането на довеждащата инфраструктура на зоната.

Към Фаза 2 на Индустриалния парк им интерес 8 инвеститора, които са заявили изграждане на производства в областта на хранително – вкусовата и промишленост; производство на алуминиеви профили; производство и асемблиране на компоненти в електрониката; производство на ел. инсталации, климатизации; производство на надстройки за специализирани автомобили; производство на контейнери за отпадъци. Заявените инвестиции във Фаза 2 до този момент надхвърлят 100 млн. лева, а броят на заявените работни места е около 1000.

За Трета фаза на индустриалния парк е предвидена територия от 150 дка (9-ти км, посока кв. Ветрен), която вече е с променено предназначение. През тази година имотът ще бъде прехвърлен в собственост на Индустриален и логистичен парк. Това ще даде възможност да се изработи Подробен устройствен план за проектиране трасета на довеждаща инфраструктура до имотите.

Индустриална зона Българово е другата зона, където общината продължава да инвестира средства за изграждане на инфраструктура. Общата площ на зоната е 110 дка, като са закупени терени от 7 компании. Функционират базите на фирма „Мегатрон“ и на италианската фирма „Стратeджия“, която произвежда елементи за обувната промишленост. През 2021 г. там ще започне строителство на център за архивиране и дигитализация на документи, база за производство италианска паста и база за производство на ВиК тръби.

До момента в зоната в Българово е изградена основната довеждаща ЕЛ и ВиК инфраструктура. През 2021 г. са предвидени средства за довършване изграждането на КПС и тласкател за битовите отпадни води и пътната инфраструктура в зоната.

Ремонт и изграждане на улици в промишлена зона "Север"- местността „Мадика“ /териториите на Север от града посока Ветрен/. Инвестиционния интерес към тази територия се засили, след като Община Бургас служебно разработи План за улична регулация, с което улесни провеждането на процедурите по разрешаване на строителство. През 2020 г. бяха изготвени проекти за инфраструктурата и през тази година са предвидени средства за улици, осветление, ВиК мрежи.

Имаме готовност да започнем с изграждането на довеждаща инфраструктура и до други терени, където ще се строят нови предприятия. А за да привлечем финансиране, е създадена организация за подпомагане на инвеститорите при подаване на документи за сертифициране на проектите в Българската агенция за инвестиции. До момента сме подали 3 такива проекта, за които очакваме решение и имаме готовност ако бъдат одобрени, веднага да започнем строителните дейности“, добави Николов.

- В местността „Мадика“ са подадени документи да сертифициране на инвестиционен проект клас А, за изграждане на производство за опаковки за хранително-вкусовата промишленост. Инвестицията е в размер на 7 млн. лв., а в производството ще бъдат заети 72 души. За този обект заявената за изграждане на обслужваща улица и водопровод е на стойност 1 176 000 лв. Ако проектът бъде одобрен, инфраструктурата ще обслужва изградените в зоната складова база за храни за домашни любимци, цех за изработване на ел. табла, складово-логистична база, сервизи за резервни части и склад за климатични инсталации и предстоящата частна инвестиция в складово-производствена база, за която е издадено строително разрешение.

- За сертифицирания инвестиционен проект, клас А за изграждане на МБАЛ „Сърце и Мозък“ Бургас, съвместно с инвеститора подготвяме искане за финансиране за изграждане на обслужваща улица и водопровод и дъждовна канализация, на стойност 1 685 591.27 лв. с ДДС. Заявената инвестиция е за над 50 млн. лв., като до момента са инвестирани 15 млн. лв.

- За сертифицирания инвестиционен проект, клас А на фирма „Тивекс“ ООД, за разширяване на производствения капацитет и изграждане на високотехнологично производство на индустриални уплътнения и специализирани резервни части на частен терен в индустриална зона Север, съвместно с инвеститора, подготвяме искане за финансиране за рехабилитация на съществуваща улица в ПЗ „Север“ и изграждане на уличен водопровод на стойност 817 000 лв. Ако проектът бъде одобрен, тази инфраструктура ще обслужва и другата частна инвестиция, която вече се изпълнява в този участък - складово-логистична база на фирма „Рожен“ ООД, където ще бъдат работят над 100 души.

Ще продължат и мерките, които общината изпълнява за подпомагане на бизнеса, привличане на инвестиции и работата по програмите, утвърдени от Комисията за подпомагане на Малки и средни предприятия. Създаденото звено, което подпомага местните компании при попълване на заявления за получаване на подкрепа по обявените мерки и проекти, свързани с преодоляване на икономическите последици от пандемията Ковид-19, ще продължи да функционира. След изтичане на сроковете по тези програми, експертите ще съдействат на бизнеса при подготовка и подаване на проекти за еврофинасиране. Осигурени са средства за съвместни с бизнеса събития и инициативи по инициативата Булеварт.

През тази година, ИТ и аутсорсинг сектора се насочи в режим на работа извън офисните пространства. „Въпреки пандемията, успяхме да привлечем 2 големи компании от аутсорсинг сектора (Региоком и АДАТА ПРО) и създадохме организация за изнесени летни офиси в гимназията по програмиране за 5 ИТ компании ( Eпам системс, Крипто апс, Глобал ексчендж, Флаштрейд, Го старт ъпс). След отпадане на въведените ограничения, имаме готовност да възобновим съвместните програми с фирми от тези сектори, насочени към привличане на специалисти, създаване на условия за дистанционна работа от Бургас, организация на академии и обучения, свързани с осигуряване на кадри и увеличаване на броя на заетите в сектора

В ИТ и аутсорсинг сектора в Бургас, работят екипи на Съдърланд, АЙ БИ ЕЙ, Кодифик, Технологика, Мусаласофт, Скейлфокус, Булпрос, Фадата, We systems, Бългериън Онлайн Рисърч, Бизнес Комуникейшънс ООД, booking.com, Региоком, АДАТА ПРО.“,, обяви Николов.