„Ние не купуваме бъбреци!“ - обяви веднъж Националната болница „Кениата“ в Найроби на бъдещите донори във Facebook, които бяха склонни или отчаяни да продадат органите си за трансплантация.
Протестите на лекарите обаче не спряха разрастващата се незаконна търговия с човешки органи и сега кенийското правителство обяви разследване на друга водеща частна болница като предполагаем център за така наречения „трансплантационен туризъм“, пише The Times.
Аден Дуале, министър на здравеопазването, потвърди, че неговото министерство разследва болница „Медихел“ в Елдорет, където няколко агенции са сигнализирали за рязко увеличение на подозрителните операции.
Съобщава се, че чуждестранни реципиенти, включително хора от Великобритания, Израел и Япония, са платили до 200 000 долара за органи, получени от бедни донори, които често не са били здрави.
Миналата година Кенийската асоциация по бъбреците призова за незабавно отнемане на лиценза на болницата, след като получи доклади за „комерсиализация на трансплантациите и туризъм“.
Разследване на анкетна комисия, назначена от Кенийския орган за тъкани и трансплантации, установи „подозрителна дейност за търговия“, след като разгледа стотици процедури. Тя заяви, че е необходима допълнителна проверка са направени на лекари от Индия, работещи в болницата, и донори, летящи от Азербайджан, Казахстан и Пакистан. Комисията подчерта колко често името „Юсуф“ се появява като близък роднина в проучените от нея случаи на чуждестранни реципиенти на органи.
Купуването и продажбата на човешки органи е незаконно навсякъде по света, с изключение на Иран, но глобалният черен пазар се оценява на над 1 милиард долара годишно.
Смята се, че поне един на всеки десет органа за трансплантация в световен мащаб идва от незаконни източници, въпреки че повечето случаи остават недокладвани и истинският брой вероятно е по-висок.
Доклад на мозъчния тръст Global Financial Integrity във Вашингтон изчислява, че между 840 милиона и 1,7 милиарда долара се генерират годишно от трафик на хора за отстраняване на органи.
В замяна на бъбрека си Джоузеф Джапини от югозападна Кения спечели около 1000 долара плюс мотоциклета, на който сега разчита за прехраната си. Сделката е уредена от брокер, който намира, набира и свързва донори с лекари и реципиенти, каза Джапини на Уилис Окуму, изследовател от Института за изследвания на сигурността.
„Въпреки че много донори виждат това като възможност да подкрепят себе си и семействата си, не е задължително да им се казва за опасностите, които включват високо кръвно налягане и намалена бъбречна функция, които могат да доведат до бъбречна недостатъчност“, каза Окуму. Неговото разследване на незаконната търговия установи, че Западна Кения е част от организиран международен синдикат за трафик на части от тела, който разчита на корумпирани лекари и политически връзки, за да избегне контрола.
Най-търсените органи са бъбреци, роговици и чернодробни дялове. Болестите, диагностицирани в по-богатите нации - диабет, хипертония и затлъстяване, всички водят до бъбречна недостатъчност - подхранват нарастващото търсене, което не може да бъде посрещнато от официалните трансплантационни служби, които разчитат на алтруистични дарения.
Мерилин Лимо, вицепрезидент на Mediheal Group of Hospitals, каза, че няма информация за правителствено разследване. Тя каза, че болницата не е отговорна за осигуряването на донори на бъбреци и че реципиентите често идват с роднините си.
Системната корупция и нежеланието на жертвите да сътрудничат на властите означава, че присъдите за незаконно отнемане на органи са рядкост.
През 2023 г. британски съд разгледа първото дело за трафик на органи , което включваше нигерийски политик, съпругата му и брокер, които бяха признати за виновни, че са въвели мъж в страната, за да използват бъбрека му за трансплантация. Съдията каза, че глобалната търговия „залага на човешката бедност, мизерия и отчаяние“.
В отговор на докладите за нарастващ брой трансплантирани пациенти от Израел, посолството в Найроби заяви, че израелското правителство е решено да се бори с „това отвратително престъпление“ и призова за правни действия срещу замесените.
0 Коментара