62-годишна бивша държавна служителка беше задържана от полицията, след като източила 3 млн. от НОИ. Служителката, напуснала Националния осигурителен институт през 2009 година, е започнала частна практика като управител на пловдивска фирма, занимаваща се с пенсионни услуги.


Тя се занимавала с консултантска дейност и комплектовала нужните документи за вземане на пенсия от гражданите. Хората, на които не достигал осигурителен стаж, давали пари на жената, за т.н. плащане за стаж с цел придобиване на необходимия за взимане на пенсия.

Парите обаче жената задържала за себе си и съставяла неистински документи по образец УП-30, представляващи удостоверение за осигурителен (трудов) стаж към фалирали фирми или такива, които не водят архив за служителите си.


Със схемата жената е ощетила НОИ с над 3 милиона лева. За момента е установено, че ощетените лица, доверили се на измамниците, са 18. Те давали суми на жената в размер между 3000 и 16 хиляди лева.

Жената, нейната дъщеря, която ѝ помагала със съставяне на неистинските документи, и мъжа, с който тя живее на семейни начала, са арестувани на 2 декември. На тримата са повдигнати обвинения за измама в особено големи размери, както и за съставяне на неистински документи.





Арестуваната служителка е започнала работа в НОИ-Пловдив в далечната 1985 година. Била е уволнена през 1992, но съдът отменил заповедта. През 1994 жената се върнала в институцията и напуснала по свое желание през 2009 година.

Преди да си тръгне, тя е откраднала досиета на 269 души. Тези преписки са намерени в мазето ѝ, като след ревизия в НОИ-Пловдив, липсата им е станала ясна. Така няма документи, които да засекат реалната осигурителните история на тези граждани.

Измамата е извършвана по линия на т.н. платен стаж. Гражданите, които не са имали необходимия осигурителен стаж за пенсия, са упълномощавали служителката и лицето, с което тя живее на семейни начала, да го закупят от тяхно име при изготвяне на всички документи са пенсия. Жената е взимала парите с уговорката, че ще заплати недостигащия им стаж в НАП, но в същото време ги е задържала за себе си.


Към момента са известни 18 такива случая. Присвоените средства са на обща стойност около 125 000 лева. За да успее все пак да събере нужния наръч от документи за пенсиониране, служителката и нейната дъщеря са съставяли неистински документи от името на няколко фирми, които са фалирали или не водят архив за трудилите се при тях. Тези документи - УП-30 са с цел да осигурят липсващия стаж на хората и той да се допълни до необходимия за вземане на пенсия. Преправяни са и трудови книжки, които са били непълни, а на други са чисто нови. Така с фалшивата документация, НОИ-Пловдив за отпуснали над 3 милиона лева на хора, които нямат право да взимат пенсия.

Схемата е вървяла изключително успешно, което е накарало служителката и нейното семейство да се опитат да разширят своята дейност не само на територията на ТД на НОИ-Пловдив, но и в други градове.