Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков е разпоредил спешни действия за частично преструктуриране на план-приема на студенти в държавните висши училища за следващата академична година, за да се отговори на нуждите на пазара на труда, съобщиха от МОН. Това се случва, след като се разбра, че при предишния служебен министър проф. Сашо Пенов просветно министерство е предложило увеличаване на бройките за масови направления, които до този момент търпяха намаляване заради раздути бройки, а именно – туризъм, икономика, национални сигурност, психология и др.

С предложения от предишния екип на МОН проект всъщност се предлагаше намаление на приема в направления, в които България търпи и ще търпи най-големи обществени загуби от недостиг на специалисти. Това коментира бившият просветен министър Красимир Вълчев преди дни. Имаше реакция и от национално представените работодателски организации, които поискаха приемът да отговаря на потребностите на пазара на труда.

След това последва отговорът от МОН, които съобщиха, че през последните два дни, в комуникация с висшите училища в страната, се подготви разкриването на допълнителни 125 места за специалности от професионално направление „Информатика и компютърни науки“. За сметка на това ще бъде намален приемът по професионални направления, „Психология“ (с 5%), „Администрация и управление“ (с 6%) и „Икономика“ (с 2%).

Промените към този момент обаче няма как да бъдат по-драстични поради напредналия етап на кандидатстудентската кампания и обстоятелството, че висшите училища вече са направили разпределение на бройките по специалности. Заедно с това на 5 юни е приключило и едномесечното общественото обсъждане на проекта, като не са постъпили предложения и възражения за броя на приеманите студенти и за разпределението им по професионални направления.

През тази година е заложено и цялостно увеличение на местата за студенти през следващата учебна година, което е в резултат от анализ на комплекс от обстоятелства. Едно от тях е по-големият брой на завършващите средни училища – с 2240 повече в сравнение с миналата година. Взети са предвид и броят на приетите студенти през миналата година по професионални направления, писма от потребители на кадри на регионално ниво, заявки от Министерство на здравеопазването по отношение на специалности от регулираните професии от професионални направления „Здравни грижи“ и „Обществено здраве“ като специалностите „Медицинска сестра“, „Акушерка“ и „Управление на здравните грижи“, както и заявки на Министерството на отбраната и Министерството на вътрешните работи за професионални направления „Военно дело“ и „Национална сигурност“.

При преразпределението са използвани данни от Рейтинговата система на висшите училища в България за съответните професионални направления по отношение на процента на работещите на позиция, изискваща висше образование, или заемащи длъжност по призвание.

Предстои план-приемът да бъде одобрен от Министерски съвет.