„При мен – на плаж „Крайморие“ над 1500 кубика пясък го няма след тази зима. Просто го няма. Това няма как да се възстанови, ако не влезе тежка техника. Ако някой смята, че може да го направи, конкретно при мен – да заповяда, да предложи начина. Аз ще му съдействам по всякакъв начин. Лично аз съм с опит около 20 години по плажовете и твърдя, че това някак да се случи. По Закона за устройство на Черноморското крайбрежие подготовката на ивицата ни е ангажимент и отговорност, заради която ние търпим санкции после. В крайна сметка доволните хора са много повече от тези, които изразяват несъгласие по този начин да бъдат подготвяни ивиците след зимния период. Това коментира Николай Димитров - концесионер на плаж Крайморие, който е един от най-хубавите, поддържани и предпочитани край Бургас. От две години темата с обработката с багери на ивиците за летния сезон, както и изграждането на диги в началото на зимата, е повод за горещи страсти по морето. Днес и от Община Созопол обявиха, че са изпратили писмо до Министерството на туризма, в което иска да се забрани изграждането на диги на плажове, при които не се наблюдава ерозия и да се забрани разстилането на пясъка с тежка или лека механизация с цел разширяване на концесионната площ.

По повод разчистването на ивицата с тежка техника Димитров, заяви, че това е практика по цял свят, както в САЩ, така и от Европа. „Това е държавна политика в други страни, а ние тук го правим за наша сметка в интерес на хората, за да може плажът да бъде подравнен и изчистен от боклуците, които морето през зимата е изхвърлило. А те не са никак малко, много често са огромни железни предмети, освен дърветата и пластмасите. Чисто законово това не е забранено, напротив това ни е вменено като задължение по договор – да преведем в нормален вид ивицата след зимния период, която много често е силно набраздена. Стопаните на морски плажове са опитваме да защитим общия интерес, да спазваме задълженията по договорите, които имаме. Не мога да разбера защо се превръща в проблем. На нас може и да ни е лесно – след края на зимата просто да отидем и да си наредим инвентара и колкото – толкова. Но гарантирам, че оплакванията ще бъдат в пъти повече и претенциите на хората ще бъдат основателни – защо не е почистено, защо не са изкарани големите боклуци?! Това на ръка няма как да се случи. В крайна сметка този пясък си е там, никой не го прибира или не го носи някъде. Не коментирам дюните – абсолютно те трябва да бъдат опазвани. Както заяви колегата от „Смокини“, всяко едно действие, предприемано от стопанин на плаж, съответно върви със заснемане от лицензирана фирма по картография и геодезия, така че нека хората да бъдат спокойни.“, посочи Димитров.

Разликите между пролетта и лятото

Според него искането на Община Созопол ще доведе до обратен ефект. „По този начин не се привличат туристи - с неизравнени, непочистени, изоставени след зимата плажове в състояние, в което всички ги намираме пролетта.“, добави той.

Димитров заяви, че практиката с машини да се подготвя ивицата за лятото е съществувала в Слънчев бряг отпреди 1989 година. „Моята майка беше готвач в хотел „Бургас“, който е на самия бряг и аз съм виждал това още като дете – през пролетта машините да събират и обработват пясъка, по който сега разказах. Не виждам защо сега се създава напрежение и призовавам хората да се успокоят. Никой не ходи на неподравнен, непочистен плаж, малцина са тези които търсят диви плажове. Когато човек има желание да посети див плаж – да го направи. Болшинството хора обаче търсят ивици, които да са изравнени и почистени.“, каза Димитров.

След тази зима на плажа в „Крайморие“ липсват над 1500 кубика пясък. „Няма как да го събера от брега и да го върна на ръка. Ако някой смята, че това е възможно, ще му предоставя нужното – лопати, ботуши, колички и т.н. Да дойде и да пробва, за да види как на ръка се възстановява плажна ивица. Ние говорим за третиране на използваемата площ. При мен тя е 17 дка, представяте ли си това да го обработи някой на ръка? Това няма как да се случи.“, заяви той.

Очакванията му за предстоящото лято са, за което очакванията са с много неизвестни предвид ковид кризата, са, че плажовете на юг ще се справят. „Ние сме по малки като обем, като капацитет за посещаемост от хора. Проблемът ще имат плажовете на север от Бургас, говоря конкретно за Слънчев бряг. Там се видя миналата година, че без чужди туристи няма как да се случи, поради обема и мащаба на курортния комплекс. Време е да спрем да се оглеждаме един в друг и да търсим само лошото и негативното. Има доста положителни неща, които трябва да бъдат вадени на показ. Трябва държавата, независимо чрез коя институция, да прави административно път за решаване на проблемите на бранша, а не да бъде поредна пречка. От години призовавам държавата да е в помощ на бизнеса, защото имаме крещяща нужда от това. Не трябва постоянно да ни се слагат пречки. Ето, сега това, което предлага кметът на Созопол, моите уважения, следя неговата дейност и смятам, че е един грижещ се за хората градоначалник, но е излишно искането му, то ще доведе до отлив на туристи. Представете си неподдържани плажове! Хората ще си намерят други – които са поддържани и безопасни за тях. Вадил съм от плажа боклуци по над 20 години – стъклени бутилки, керемиди, тухли, плочки, бетон и какво ли още не. Ако не извадим това, то човек, ако стъпи върху него, най-малкото ще пострада като си разреже крака.“, добави още Димитров.