Битовите потребители остават за неограничен срок на регулиран пазар, каза на брифинг в Министерския съвет министърът на енергетиката Жечо Станков.

Решението, което взе Министерският съвет днес, гарантира приходите на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, което пък гарантира устойчивата работа на енергетиката и запазването на битовите потребители на регулиран пазар, уточни министър Станков.

Той подчерта, че днешното правителствено решение и публикуването на промените в Закона за енергетиката, които министър Станков очаква да се случи в петък, гарантират, че битовите потребители ще бъдат на регулирания пазар, където държавата ще определя цената, на която да се заплаща електрическата енергия.

Отново ще бъдат запазени дневната и нощната тарифи, което играе важна роля за най-уязвимите потребители, стана известно от думите на министъра. Жечо Станков каза също, че с решението и промените в закона Комисията за енергийно и водно регулиране вече има възможност да започне своята процедура за определяне на цената, на която битовите потребители ще заплащат своята енергия.

Тази цена ще бъде подложена на обществено обсъждане, така че да могат всички български граждани и медиите да са наясно по какъв начин се изчислява тази цена, увери енергийният министър.

Министър Жечо Станков обясни също, че чрез фонда са гарантирани достатъчно средства за компенсация на битовите потребители, като те могат да стигнат до 1 млрд. лева. Гарантираме изцяло, че Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ не влияе на държавния бюджет, каза той.

Битовите потребители трябва да бъдат спокойни. Дръпнали сме ръчната спирачка на всички инфлационни процеси. Спасили сме битовите потребители от високите цени на енергията на свободния пазар, коментира министър Станков.

Той потвърди, че в понеделник българската държава, чрез Националната електрическа компания (НЕК), е внесла документи в Европейската комисия за изграждането на четири нови помпено-акумулиращи водноелектрически централи (ПАВЕЦ) на територията на страната. Единият от проектите е с мощност 800 мегавата, колкото е настоящата мощност на ПАВЕЦ "Чаира", стана известно от думите на министъра. Той отбеляза, че с реализиране на подобен тип проекти ще се гарантира устойчиво ниска цена на електрическата енергия.

На въпрос от журналисти колко са натрупаните задължения на "Булгаргаз" към турската компания "Боташ", Станков отговори: "Сумата до момента е 300 млн., която колегите дължат на колегите от "Боташ". Вървят преговори на техническо ниво, ще видим до какво крайно заключение ще стигнем и какъв ще бъде подходът".

/БТА/