Легендата на естрадата Мустафа Чаушев е една от предложените личтности за престижното звание „Почетен гражданин на Бургас“. Предложението е внесено за разглеждане в местния парламент от председателя на Общинския съвет Костантин Луков и общинските съветници Веселин Пренеров, Димчо Грудев, Калояна Живкова, Станислав Андреев, Георги Дражев.

Мустафа Чаушев е един от най-популярните и обичани певци, любимец на поколения българи. Изнесъл е хиляди концерти в България, страните от бившия Съветски съюз, Европа, куба, Алжир, Мароко и др. Записал е повече от 500 песни, които се превръщат в безспорни музикални хитове. Работил е с едни от най-големите български композитори – Тончо Русев, Александър Йосифов, Зорница Попова, Морис Аладжем, Найден Андреев. Стихове за неговите песни са писали поети като Дамян Дамянов, Павел Матев, Евтим Евтимов, Надежда Захариева, Петър Караангов. Има издадени десетки грамофонни плочи, аудио касети и дискове. Говори се, че почти във всяка българска къща има албум на Мустафа Чаушев, се казва в докладната записка, внесена от общинските съветници по случая.

През лятото на 2018 година, по повод 75 годишния си юбилей Мустафа Чаушев изнесе изключително зрелищен и емоционален спектакъл „Злато мое“. Това беше и неговият концерт-бенефис пред препълнения летен театър на Бургас.

В Община Бургас е постъпило предложение от обществени и професионални организации за присъждане званието „Почетен гражданин на Община Бургас“ и на Петър Дойчев, доайен на туризма в България.

Петър Минчев Дойчев е роден в Бургас на 19.09.1924 г. Той има изключителен принос в изграждането, развитието и управлението на големите туристически комплекси по българското Черноморие, както и за обучението и подготовката на кадри за туризма в България. Той е сред инициаторите за построяването на хотелите „Приморец“ и „България“ в град Бургас и за утвърждаването и развитието на града ни и южното Черноморие като туристическа дестинация.

Инициативен граждански комитет е изготвил предложение за присъждане званието „Почетен гражданин на Община Бургас“ на Никола Станчев, скулптор. Той е роден през 1943 г. в гр. Добрич. Целият му съзнателен и творчески живот преминава в Бургас. Никола Станчев е допринесъл за обогатяването на градския пейзаж на Бургас, като творец, главен художник на Община Бургас и организатор на Международния симпозиум по скулптура в камък на открито за периода от 1976 до 1979 година.

Автор е на много монументални творби в града като: входен знак на Бургас, пластична композиция „Представлението започва“ пред Държавна опера, пластика „Куфар на спомените“ на площад „Царица Йоана“, паметник на поета Христо Фотев в Морската градина, пластика „Прибой“ в градинката до Часовника, водно огледало с пластика „Водна лилия“, скулптурна група „Момчето, което говори с птици“ и пластика „Рибарска мрежа“ на бул. „Алеко Богориди“. В своя творчески път скулпторът има реализирани над 15 национални и международни изложби.

В Община Бургас е постъпило предложение за присъждане званието „Почетен гражданин на Община Бургас“ и на архитект Константин Коцев.

Константин Коцев е роден на 24 май 1946 г. в гр. Бургас.

През 1969 г. арх. Коцев започва работа в Проектантска организация – Бургас, като в периода 1971 – 1972 г. е част от екипа, разработващ окончателния Застроителен и регулационен план на ж.к. „Изгрев“, а през 1972 г. участва в колектива за изготвяне на план за нов жилищен квартал в Бургас – ж. к. „Меден рудник“. Заедно с градоустройствените разработки арх. Коцев е автор на голям брой жилищни сгради, сред които най-дългия в България жилищен блок №55 в ж.к. „П. Р. Славейков“ и жилищен блок №53 в ж.к. „Изгрев“, в който за първи път е приложена схемата „Dopelsekcion”.

От 1980 г. арх. Коцев е назначен за главен архитект в ОНС – Бургас, а през 1988 г. с негово участие се разработва предварителния Застроителен и регулационен план на курортен комплекс „Слънчев бряг“. От 1987 г. след закриване на Окръжните съвети, арх. Коцев работи в Областна администрация – Бургас, като е заемал длъжностите: главен архитект, зам.-областен управител, началник отдел, главен секретар, в периода 2007 – 2010 г. е директор на дирекция „Техническо съдействие, координация и управление на регионални планове и програми“ при МСА. Автор е и на православния християнски параклис „Свети Мина“, който дарява на военното поделение в Атия.