Меморандумът, който сме подписали, е едно предварително съгласие между Община Царево и УМБАЛСМ „Пирогов“ при изграждане на Медицински център, ако община Царево реши, че може да го отдаде под наем, „Пирогов“ да се ангажира да го обзаведе и да започне да работи в него със свои специалисти и всякакъв персонал – лекари, сестри, лаборанти. Идеята, която ние предложихме, е медицинското оборудване изцяло да бъде пироговско, поне в началото. То ще включва нови рентгенови апарата – 2 броя, скенер, ангиограф, операционна зала, в която ще се правят малки манипулации. Това не изключва общопрактикуващите лекари, стоматолозите и зъботехникът да си останат, да си имат кабинети, да си развиват техните практики, те ще ползват Медицинския център като допълнение. Това заяви изпълнителният директор на УМБАЛСМ „Пирогов“ проф. д-р Асен Балтов в Царево. Снощи в Летния театър там се състоя обществено обсъждане за намерението на Община Царево да тегли кредит до 8 млн. лева от от фонд „Флаг“ за строителството на нов Медицински център. Темата предизвика сериозни дебати през последните месеци, тъй като здравеопазването е от изключителна важност за местните хора. От опозицията в Общинския съвет в Царево, състояща се от двама представители на БСП и трима независими съветници, критикуваха кмета Лапчев за липсата на прозрачност по въпроса както за кредита, така и за намеренията на администрацията към старата сграда на поликлиниката и за новото болнично заведение. По този повод беше внесено и предложение за провеждане на референдум.
Всъщност снощи за първи път станаха ясни пред обществеността някои от отговорите на въпросите, повдигани от петимата съветници. До момента беше правено обществено обсъждане, но то беше онлайн и на което е постъпило само едно становище, именно от опозицията.
„Това, което е направено като идеен проект и е важно: направен е по най-съвременните изисквания за такъв медицински център. В момента по разрешение от Министерството на здравеопазването всеки медицински център може да разполага с по 10 легла всекидневен стационар. Ако за всяка рана, всеки трябва да ходи до Бургас и след това да си прави превръзки, мисля, че е доста голям дискомфорт. Предложихме наш архитект, който направи идеен проект, не иска да го показва публично, докато не стане ясно дали ще има или няма медицински център. От едната страна ще бъде на два етажа, от другата – на три. Ще има Спешен портал, откъдето човек ще бъде насочен към триаж или към етажите. Идеята е постоянно да има екипи, които да работят денонощно, като това няма да струва нищо на жителите на Царево, така и на туристите. Всички спешни процедури са безплатни и се заплащат от МЗ по специална методика. Т.е., ако няма Медицински център, който да е вързан към по-голяма структура, самото вадене на разрешение е много трудно, защото изисква да има определен персонал, който няма как да бъде събран от живущите в Царево. Ако се види, че има нужда, Медицинският център може да се развие, да бъде направен като една малка болница, но ако има нужда. Вече има желаещи колеги, които питат кога ще започва да работи този Медицински център.“, каза още проф. Балтов. Според него няма частни интереси, идеята била това да бъде втори адрес на „Пирогов“.
„Аз смятам, че преследвайки желанието за нов медицински център, всички трябва да се обединим в една посока, това е шанс за нашата община, недоумявам състоянието, в което изпада малка част от обществото в Царево да задава въпроси – точно това ли е най-важното? Отговарям на въпроса дали има договорка. Договорката може да бъде поставена на масата тогава, когато е формулирана на хартия. Намеренията са, когато бъде изградена сградата, да бъде отдадена под наем. Този наем ще бъде решен от Общинския съвет. Тук няма договорки, договорки не се правят. Не зная кой и защо ви е казал, че някой трябва предварително да се договаря. Всичко това ще бъде представено тогава, когато процедурата се доведе до край и когато бъде представено за решение пред Общинския съвет.“, каза кметът Георги Лапчев.
По време на общественото обсъждане стана ясно, че на сградата на сегашния Медицински център е била обследвана от експерти и тяхната констатация е, че тя е опасна. Затова трябва да се събори и част от парите от кредита щели да бъдат насочени именно към това.
„От 20 години работя в тази сграда и си рискувам живота като влизам вътре.“, каза завеждащият Спешна помощ в Царево д-р Тодоров.
Присъстващи на обсъждането жители изказаха мнение, че здравето няма цена. Част от хората поискаха да знаят дали лекарите няма да идват в Царево само за лятната си отпуска и да съчетават почивката с работата, поискаха да имат целогодишно качествено медицинско обслужване. „Да не стане така, че лекарите да идват само лятото и това да остане една сграда без доктори в нея. Да не направим поредния паметник. Това не е политика“, изказа своите опасения местен жител.
Не стана ясно и какъв ще бъде наемът, който „Пирогов“ ще плаща на Община Царево. Общинският съветник от ГЕРБ Стела Кюмюрджиева загатна, че вече е била обсъждана сума, като заяви, че тя ще бъде по-голяма от лихвата на кредита.
„Ще се радвам и на сесиите на Общинския съвет да присъстват толкова хора. Ние никога не сме се обявявали против болнично заведение. Ако този ангажимент, бизнес план, юридически изказ, бяха представени преди една година, когато имахме затворени сесии заради Ковид пандемията, никой нямаше да се изправи срещу идеята. Тогава дойдоха при нас, три дни след редовните заседания на комисиите, и ни се връчи един лист хартия, който се нарича Меморандум. Ние питахме какво се случва, как ще се случва, кой е дал оценка, че наличната сграда е опасна, не е ли потърсено второ мнение, за да няма конфликт на интереси, как ще се финансира, не се ли връща едно дежавю преди 12 години за Немския център. Нищо не чухме. Казваха ни: Ще дойде време – ще ви отговорим. Ние сме 13 общински съветници, не сме много, но в повечето случаи сме „на тъмно“. Ще се нагърбя да говоря с колегите да обсъдим идеята, но документите, проектът на докладната да ни бъде представен поне 10 дни преди заседанието на постоянните комисии и то да не бъде 1-2 дни преди заседанието на Общинския съвет. Искаме да може да получим информация, да я анализираме и тогава да излезем с позиция. И нека тогава тази общественост дойде в залата и също да разискваме. По никакъв начин не сме се обявявали против Медицински център, а против начина, по който се подхожда – с мистерия, на тъмно.“, каза Димитър Гочев, който е общински съветник от БСП и част от опозицията.
Независимият общински съветник Емил Пейчев също категорично заяви, че петимата представители на опозицията не са против функционирането на модерен Медицински център, а искат прозрачност, публичност и яснота за всеки детайл как той ще се финансира и как ще работи. Представителите на опозицията са задали и питане към министъра на здравеопазването Стойчо Кацаров какви ангажименти ще поеме държавата по въпроса.
0 Коментара