Решението на парламента да направи промени в Закона за въвеждане на еврото дава ресурс на институциите да мачкат, глобяват и притискат. На това мнение е икономистът и политик проф. Александър Томов.
"Това е донякъде неизбежна мярка, но тя е крайно недостатъчна. Не показва съдържанието на процеса. Тези, които търсят как да се приспособят към новата валута, започнаха да избутват цените нагоре. Има и външни фактори. Много е важно да се намери мяра, докъде държавата може да се намеси. Разбийте монополите и картелите", заяви той в предаването "Денят ON AIR" по Bulgaria ON AIR.
По думите на проф. Томов, ако няма намеса на държавата да направи плавно приближаване на цените към европейските такива, ние много по-ускорено ще приемем тези цени.
Не сме готови като доходи и способности на хората да оцелеят, това ще предизвика трусове и масов натиск от обществеността, предупреди икономистът.
"Трябва да има сериозна промяна в структурата на бюджета. Имаме много силни картелни образувания. Как да обясним в момента това качване на цените на млечните продукти? 40 лв. е качествен кашкавал. Покачването е асиметрично. Няма обяснение освен едно - картелно споразумение. Имаме монополи в определени сектори", подчерта проф. Томов.
Според него, ако НАП, КЗК и КЗП "действат нормално", може да не се получи смачкване на производството.
"Но е отворена вратата за бухалка и бой. Няма прецизност в борбата с картелите и монополите. КЗК и КЗП нямат достатъчно специалисти и хора, които да проверяват стока по стока. Тук е необходим машинен анализ", посочи още гостът.
Проф. Томов изтъкна, че при отделни лекарства също има голямо покачване на цените.
Критерият трябва да е да се следи за покачване на цената, което е над средната инфлация за страната, на мнение е той.
Родното ни производство тенденциозно е смачкано, настоя университетският преподавател.
Проф. Томов предлага създаването на силни кооперативи на производителите у нас. В България всичко може да се произвежда, каза икономистът.
"Тогава търговските вериги нямат да имат избор. В момента зависим от веригите и нашите производители са притиснати. Идеята магазини за хората няма да сработи. Това изисква огромни държавни средства", смята той.
Проф. Томов настоя, че в момента имаме "паранормално покачване" на цените на определени стоки - лекарства, млечни продукти, меса, зърно.
0 Коментара