Въпреки че в страната няма нито един останал общински хлебозавод, а в последните години предприятието „Хляб и хлебни изделия” бе в тежко финансово състояние, администрацията намери формулата, по която да запази и развие печелившата му дейност. То няма да произвежда хляб, но запазва много важен обект - кухнята майка за детския патронаж.

За да бъдат спасени „Хляб и хлебни изделия”, с решение на ОбС от миналия месец, предприятието се вля в „Бургаски пазари”. С допълване на предмета на дейност на „Бургаски пазари”, те ще могат да кандидатстват за обществени поръчки и обслужване на столово хранене в общината. Дебат обаче предизвикаха двете докладни от управителя на „Бургаски пазари” Живко Панайотов за даване на съгласие за отпускане на банков кредит от 800 000 лв. и 400 000лв. овърдрафт. Целта е с него да бъдат погасени част от дълговете, за да не пристъпят кредиторите към принудително събиране на дължимите суми, натрупани от присъединеното предприятие преди години. От друга страна голяма част от кредита може да бъде погасен с продажбата на ипотекиран имот на „Хляб и хлебни изделия”, който не е особено атрактивен, но за него има купувач. В момента теренът не се използва, но се заплащат местни данъци и такси.

„Теренът не е особено атрактивен, той представлява мочурище. Ние предлагаме да бъде продаден не на анонимна фирма, а чрез публично оповестен конкурс”, заяви зам.-кметът по финанси Красимир Стойчев. С продажбата на имота, за който началната конкурса цена е 922 200лв., ще бъде изплатена част от кредита и в предприятието ще останат свежи пари за осъществяване на дейността.

„В годините не попаднахме на управител на „Хляб и хлебни изделия”. Сменихме 6. След сливането с „Бургаски пазари” вече може да участва в обществени поръчки”, заяви Стойчев. Досега, заради наличието на дългове, предприятието не можеше да печели такива.

В момента запазват почти всички дейности без производство на хляб. Остава обаче кухнята майка в "Меден рудник", която захранва детския патронаж, продажбата на банички, цехът за сладки изделия и готвенето. Последното е важно за социалния патронаж и проекта, по който Община Бургас кандидатства за подпомагане на възрастни и хора с увреждания, който включва пакет социални услуги.

Общинският съвет прие докладните записки. Едно от изискванията към фирмата, която закупи ипотекирания имот, е да направи инвестиция от 2 милиона лева и да отвори 60 работни места в Бургас.