Община Бургас има готовност да подмени тестово горивните инсталации на 80 домакинства. Най - проблемни в това отношение, особено през зимата, са кварталите "Долно Езерово", "Победа", "Акациите", к-с "Възраждане" и др.

Местната власт, съвместно със Столична община, Русе, Стара Загора, Велико Търново и Монтана е готова да участва в мащабен проект за подобряване на качеството на атмосферния въздух. Кметът Димитър Николов ще поиска от общинските съветници да подкрепят участието по време на следващото заседание на местния парламент.

Периодът за изпълнение на проекта "Българските общини работят заедно за подобряване на качеството на атмосферния въздух" по Програма Лайф 2017 - Life Action Grant 2017, е с дълъг хоризонт до 2024 година.

Според една от предвидените възможности, Община Бургас би могла като бенефициент на целевото европейско финансиране да осигури на близо 2000 домакинства подмяна на конвенциалните методи на отопление с алтернативни такива. Например, да се осигурят електрически отоплителни уреди и печки с еко пелети, вместо сега използваните такива, в които се горят дърва, въглища, стари дрехи и други материали, насищащи атмосферния въздух с прахови частици, вредни за здравето.

Усилията на общините - партньори по проекта са насочени към подобряване качеството на атмосферния въздух чрез изпълнение на мерки, заложени в Програмите за подобряване на качеството на атмосферния въздух (КАВ), които да доведат до минимизиране на ФПЧ в големите градове, създаване на механизми за подпомагане на домакинствата. Също така ще се изпълнят и дейности, които да спомогнат за повишаване на оперативния и институционален капацитет на бенефициентите по проекта и организиране на широкомащабна информационна капания, както и привличане/ангажиране на заинтересовани страни.