Няма бедстващи щъркели на територията на РИОСВ – Бургас. Това установи проверката на екипи от експерти на екоинспекцията във връзка с получени сигнали от граждани за бедстващи птици от защитения вид бял щъркел. Екип от РИОСВ и Регионалната дирекция по горите в Бургас обходи района на община Айтос, където не са намерени бедстващи щъркели – всички птици са били в добро състояние и са се хранели.

Обходен беше и районът на община Средец – град Дебелт и селата Константиново, Росеново, Драчево и Дюлево. Проверката там не установи бедстващи птици. Присъствали са и подателите на сигналите, които са се убедили, че птиците са в добро състояние и не бедстват. При огледа са наблюдавани щъркели, които вече са в гнездата си.

Важно е да се знае, че от помощ се нуждаят само падналите на земята щъркели, допускащи хората до себе си. В такива случаи следва хората да сигнализират РИОСВ, общината или горските стопанства.

Застудяването и снежната покривка не застрашава живота на щъркелите. Те имат възможност да си набавят необходимата храна. Водоемите не са замръзнали, мишките и полевките, с които щъркелите също се хранят, са активни, на места и жабите вече са излезли. Когато са нахранени, студът не е проблем за тях. Температури около отчетените днес, не дават основание за тревога за състоянието на щъркелите.

Нормално всяка година в България няколко десетки щъркела остават и прекарват цялата зима, когато имат източник на храна – често до незамръзващи части на реки и други места.

Когато забележите птици, които стоят неподвижни с полуразперено оперение и изглеждат безпомощни, това е за да пестят енергия и за да съхраняват топлината си.