Намираме се в процес на повишаване на заболеваемостта, но темпът на нарастване е нисък и това ни дава възможност да сме по-демократични в отпускане на мерките. Доказва се, че при спазване на правилата, работата на хотелите и заведенията в тях не създава допълнителен риск. Колегите от тази индустрия вложиха доста средства и сили, за да направят средата безопасна. Но ако ситуацията стане нетърпима, ще прибегнем до ново затягане.

Това заяви главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев в ефира на Българското национално радио.


“Имали сме разминавания с властта по отношение на това кога какви мерки да се вземат. Имало е случаи, когато ние сме считали, че мерките са прекалено ограничаващи, и обратно. Натискът върху нас е много голям и каквото и решение да вземем, реакцията винаги е отрицателна. Посещението на ресторант за вечеря не крие рискове. Не съм убеден обаче, че ще бъдат спазени мерките, проблемът идва след 22.30 часа, с музиката, с падането на някои задръжки. Не мястото е определящо, а начинът ни на поведение”, коментира още Кунчев.


Той обясни нарастването на случаите на COVID-19 у нас през последните седмици не с по-твърдите или по-меки мерки, а регистрирането на новите варианти на вируса.


Относно буксуващия процес по ваксинация у нас Кунчев посочи - проблемът не е в зелените коридори и организацията, а в забавените доставки.


“И от трите типа ваксини сме взели почти по еднакво количество - по около 3-4 млн. дози. Спряхме се на AstraZeneca, защото имаше данни, че първа ще получи разрешение, това не се случи. Освен това тази ваксина се съхранява много по-лесно. Когато вземахме решенията, не знаехме цените на ваксините, водехме се от качеството и от това колко лесно се работи с тях”, коментира още здравният инспектор.


По думите му системата у нас е в състояние да ваксинира между 500 хиляди души и 1 милион на месец, което е “супер темп, само материалът да го има”.


“Проблемът с доставките ще се реши, когато има повече ваксини. Когато има конкуренция, фирмите ще се борят къде да стъпят в страните, а не страните да се борят за ваксина“, допълни още доц. Кунчев.