Европейската комисия предложи държавите от Европейския съюз да обсъдят стратегия за изкореняване на бедността до 2050 година, пише bTV.
Идеята е да се обърне особено внимание на децата и възрастните хора.
Комисията очаква мерките да доведат до намаляване поне с 15 милиона до 2030 г. на броя на европейците, заплашени от бедност.
Според представените от ЕК данни в ЕС един от петима пълнолетни европейци и едно на четири деца живеят в бедност.
Над половината (52%) от гражданите в ЕС казват, че поскъпването на живота е най-голямата им тревога.
40% от тях изпитват трудности да си осигурят дом, а 1 милион са бездомници. Отчита се, че от 2013 г. насам цените на жилищата в ЕС са нараснали с 60%.
Данните показват, че сред работоспособните европейци заетостта е средно 77%, а сред хората с увреждания е едва 55%.
Броят на хората с увреждания в ЕС е 90 милиона, като всеки трети сред тях е застрашен от бедност.
Комисията предлага държавите да предприемат мерки за осигуряване на добри работни места с достойно заплащане за всички трудоспособни, както и на адекватни пенсии за възрастните хора.
Според ЕК са необходими допълнителни усилия за осигуряване на образование и грижи за бедните деца, като се предлага родителите им да бъдат подпомагани да си намират добра работа.
0 Коментара