Това, което се случва по време на паник атака е активирането на един биологичен механизъм, който е наречен „бий“ се или „бягай“. Той представлява реакция на тялото срещу някаква заплаха. Това каза за Радио „Фокус“-Бургас психологът Стела Семерджиева. Според нея е възможно да има само някои от изброените симптоми, а не всичките в съвкупност. „И съответно това е необходимо, за да се дефинира дали става въпрос за ограничен или за истински пристъп на паника“, каза още Семерджиева. По думите й смисълът на този биологичен механизъм е да мобилизира огромно количество енергия в тялото, за да може да се случи една адекватна реакция при някаква непосредствена заплаха за живота ни. „За да стане по-ясно ще дам един пример на д-р Борн. Представете си, че карате кола и минавате през ж.п. прелез и точно, когато вече сте върху релсите тя изгасва и виждате отсреща движещ се към вас влак, а той застрашително приближава. Тогава е напълно нормално да усетим прилив на адреналин, чувство на страх и този вътрешен импулс, който всъщност ни помага да избегнем тази ситуация, за да се спасим“, допълни специалистът.
Тя обясни, че в тялото ще започнат да се случват множество реакции, като ускоряване на пулса, учестяване на дишането, стягане на мускулите и уточни, че това е необходимо, за да се осигури оцеляването на човек.
„Именно този прилив на кръв към мускулите ни помага всъщност да побегнем и цялата енергия на тялото е концентрирана към това бягство. Почти всеки един човек може да си спомни поне за една ситуация в живота, в която е имал някаква подобна реакция, която всъщност го е спасила“, добави психологът.
Според думите й когато обаче се случи една подобна ситуация, в която няма такива животозастрашаващи фактори, идващи отвън, тогава умът започва да търси причината някъде вътре в човека и започва да си казва, че щом толкова зле се чувства, а наоколо няма нищо, което да го застрашава, то сигурно нещо в него не е наред. От което според думите й започва и едно такова катастрофално интерпретиране на симптомите – задушавам се, не мога да дишам, означава, че полудявам или получавам инфаркт. „Другият симптом може да бъде изтръпване на крайниците, имайки чувството, че може да припадне всеки един момент. И така за всеки един от телесните симптоми човек би могъл нещо да си внуши. И поставени всички тези симптоми съвкупно, човек може да си каже губя контрол, полудявам. И когато започне да мисли по този начин, той още повече засилва тези симптоми, увеличава това преживяване на страх и влиза в един омагьосан кръг“, каза още Семерджиева.Тя обясни, че е важно да се знае, че паник атаката не може да доведе до инфаркт или до полудяване, но е добре да бъде направена консултация с лекар, който да изключи наличието на някакво друго заболяване. „Паник атаките могат да се превърнат в паническо разстройство. За паническо разстройство говорим тогава, когато те започват да ни пречат на всекидневното функциониране и се налага да се лишим от много неща, от нормалния си ритъм на живот, за да се избягваме ситуации, които могат да предизвикат паника“, заяви психологът.
Източник: Радио Фокус
0 Коментара