Широко дискутираната тема със загубите на „БургасБУС” се оказа, че има съвсем логично обяснения. Според отчета за 2017г. превозвачът има около 4 милиона загуби. Но откъде реално идват те?

„Община Бургас беше първата община одобрена от Европейската комисия по проекта за интегриран градски транспорт. Като първи поехме негативите. Имаше много пропуски в насоките. Искахме да ни се разреши прехвърляне на автобусите от Общината на „БургасБус”. След среща в Европейската комисия имаше промени в насоките. Така всички останали 8 общини по програмата прехвърлиха собствеността на транспортните дружества. Община Бургас не успя да се възползва от това, което извоюва. Така „БургасБУС” дължи 2 милиона лева наем на година на Общината. Останалите загуби са от амортизация на новите над 100 автобуса, но парите реално са в дружеството””, заяви кметът Димитър Николов. Той сподели, че Общината отново започва разговори с Европейската комисия с искане да прехвърли новите автобуси на „БургасБУС” и, ако това се случи, следващите отчети ще са различни.

„БургасБУС” няма нито едно просрочено задължение”, заяви управителят на „БургасБУС” Петко Драгнев. Той каза, че най-късно до края на месец ще заработят и валидаторите в тролеите.



„Нека никой не остава с впечатление, че щатът на „БургасБУС” е раздут. Имаме 117 вътрешноградски автобуса. „БургасБУС” работи от 4 сутринта до 24:00ч. всеки ден. Имаме и една нощна линия. Нека изчислим - на ден са нужни трима водачи на автобуси, а имаме 100 автобуси – стават 300. Като добавим кондукторките стават 600 души. Твърдо заявявам, че даже в момента работим с по-малко водачи”, заяви Петко Драгнев.