Хотелите и кръчмите, които притежават етикет за качество, ще бъдат подложени на ежегодни проверки. Това предвиждат новите промени в Закона за туризма, публикувани за обществено обсъждане. Предложението идва по-малко от месец след обнародването на последните приети корекции в същия нормативен документ. Информацията съобщава Монитор.

В случай че бъдат приети, сертификатът за качество ще бъде издаван от министъра на туризма за срок от 3 години. „Чрез етикет за качество ще се удостоверява прилагането на съответните стандарти за качество на предлаганите туристически услуги“, е записано в мотивите към закона. Всички обекти, които притежават значката, пък ще бъдат включвани в специален каталог.

За да се следи дали търговците спазват наистина изискванията, то специална комисия ще ги проверява всяка година и при установяване на нарушения издаденият етикет за качество ще става невалиден. Какви обаче ще са изискванията за получаване на тапията все още не е ясно.

В новия закон се предлага още да бъде създадено и специализирано звено към министъра на туризма, което да следи за качеството. В момента тази функция е в ръцете на Комисията за защита на потребителите (КЗП), които имат правомощията да налагат санкции. Част от служителите на комисията пък ще бъдат прехвърлени към министерството.

Въвеждат се и изисквания, на които трябва да отговарят националните курорти. Сега има 42 курорта от национално значение: 19 балнеолечебни, 5 планински и 18 морски. От тях обаче само 8 имат статут на национални съгласно дефиницията за "национален курорт" в Закона за туризма. Промените обаче ще дадат възможност на онези, които нямат такъв статут, да го получат след изпълнение на определени условия, основно свързани с изграждане на необходимата туристическа инфраструктура. Условията ще бъдат определени с наредба към закона.

За развитието на планинския и ски и туризъм пък се предлагат промени свързани с изграждане на инфраструктура и гарантиране качеството на услуги в ски училищата.

Предлага се категоризираните места за настаняване да имат уникален идентификационен код (УИК), който ще генерира от Националния туристически регистър и ще съдържа данни за категоризирания туристически обект. Това означава, че обектите ще имат номер като нашето ЕГН, което ще подобри функционирането на Единната система за туристическа информация, обясняват от туристическото министерство.