Към момента близо 58% от живородените деца в България са извънбрачни. Това съобщи проф. д.ик.н. Пенка Найденова, от Център за демографски изследвания и обучения , както и експерт по демография и по програми към Фонда за населението в ООН. 60% от тези деца обаче са припознати от бащите.
Проф. Найденова заяви, че традиционният модел на семейството се изменя и в момента не е нещо необичайно децата да са родени без сключен брак между родителите. За сравнение 1989-та година сключилите брак двойки са били около 87% от всички живеещи на семейни начела, а през 2019-та година те са вече около 38%.
„Факт е, че тогава медицината е била много по-назад и хората трудно са доживявали преклонна възраст, но пък е факт и че масово се е раждало. Наред с това, след Балканските войни, след Първата световна война, когато мъжете се връщат от фронта започва т.нар. „компенсаторен“ ефект или казано иначе бейби бум“, разясни проф. Найденова. По думите й, това явление е характерно навсякъде след война, но в момента естественото намаляване на населението в страната не може да разчита на компенсаторен ефект, защото причините за това са съвсем различни. „Хората имат други приоритети – кариера, закупуване на жилище, осигуряване добър живот на детето си. Това не е само при нас, но просто в България се усеща много силно. Ценностите се променят, а това както виждаме, дава сериозно отражение върху нивата на населението“, допълни експертът.
Проф. Пенка Найденова посочи още, че през 70-те и 80-те години на миналия век раждаемостта е била сравнително висока – 17 на 1000. Въпреки, че около 51% от работната сила е била заета от жени, то това не е пречело да има увеличение на населението.
За финал проф. Пенка Найденова сподели и една любопитна информация. По думите й, по време на Османското робство раждаемостта на българите е стигала до 40-42 на 1000, което с 14 на 1000 повече, отколкото на поробителите й, което е близко до биологично възможното
0 Коментара