Композиторът Георги Шагунов да бъде удостоен посмъртно със званието “Почетен гражданин на Бургас“. Това гласува ОбС по докладна, входирана от общинските съветници Георги Дракалиев, проф. Севдалина Турманова, Калояна Живкова, Евелина Михалева и Николай Стоянов.
„Маестро Шагунов няма нужда от представяне. Той е прекарал целия си живот в Бургас, автор е на химна „Един завет“ и единствения химн на независимостта в България. Неговото име е едно от емблематичните в историята на нашия град. През октомври постъпи искане от инициативен комитет да бъде удостоен със званието“, заяви Дракалиев.
На 10 ноември 2019 г. се навършвиха 71 години от смъртта на един от хората, оставили завинаги своя следа в историята на Бургас.
Завършил в Западна Европа, талантливият младеж се установява в Бургас през 1897 г., като става диригент на военния оркестър на 24-ти пехотен Черноморски полк и остава такъв до пенсионирането си. Той е сред основателите на музикалното дружество „Родни звуци“ в Бургас и е диригент на струнния оркестър към дружеството, като по същото време води и клас „Медни духови инструменти“ в Музикалното училище. В продължение на 50 години маестро Шагунов пише около 2 000 произведения, в това число тържествените химни „Независимостта“, „Един завет“, „Бургаски колоездач“ и много др . Автор е и на първия химн на най-стария бургаски спортен и футболен клуб „Черноморец“, който нарича „Черноморец – млад, сърцат!“.
Творчеството на Георги Шагунов е преоткрито много по-късно. Оцелели са над 250 марша, както и произведения във всички жанрове на симфоничната, оперна и оркестрова музика.
В Териториална дирекция „Държавен архив“ – Бургас се намира личният фонд на Шагунов. Той включва и оригинална ръкописна партитура на „ Концерт за виолончело и симфоничен оркестър ...“. По време на създаването на Виолончеловия концерт, той вече е зрял творец, известен и уважаван в Бургас и в България като композитор, диригент, музикален педагог.
0 Коментара