Старши инспектор Асен Асенов е началник група „Пожарогасителна и спасителна дейност“ в Първа районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ - Бургас. Тази седмица пожарникарите празнуват своя професионален празник, който е на 14-ти септември, като той е съпроводен с редица мероприятия – дни на отворените врати, отдаване на почит към загиналите огнеборци, атрактивни демонстрации, които ще са пред Пантеона от 18 часа в сряда.

Вижте какво е ежедневието на пожарникарите, които всеки ден реагират на екстремни ситуации. Освен за възникнали пожари, огнеборците са търсени за всевъзможни случаи – спасяване на животни, заключени хора в домовете им. Имат и абсурдни ситуации, като например тази, в която разсеяна домакиня оставила печката включена и излязла пред входа на блока, където посреща пожарникарите, отзовали се на сигнал в собствения й апартамент.

- Старши инспектор Асенов, в края на сезон сме, в който пожарникарите в Бургас имаха доста работа. Стотици хора дълго ще помнят пожара край квартал Банево и селата Изворище и Миролюбово. Това ли беше най-тежката ситуация през това лято?

- Реално това беше един от най-тежките случаи, дори беше обявено частично бедствено положение. Имаше много фактори, които подпомагаха равитието на пожара – вятър, суха растителност, непочистени дворове. Много често основният проблем е, че ангажиментите, които имат собствениците за поддръжка на собствените си обекти, не се изпълняват. В част от дворовете в тези вилни зони, като не се поддържат от собствениците, тревата е изсъхнала и гори като барут. Вятърът спомага пожарът да се прехвърля от един двор в друг двор, от стърнищата да влезе във вилните зони. В много от случаите, когато хората поддържат своите домове, огънят е спрял точно до дворовете им. На място се видя това.

- Каква е най-честата причина за предизвикването на подобни пожари?

- Един от основните проблеми е именно откъде възникват тези пожари. Разследването се осъществява от полицейските органи, като ние като пожарникари можем да дадем само предполагаема причина. В 90% от случаите е небрежност при боравенето с открит огън – хвърлена цигара, варене на компоти, без да са взети мерки, при вятър най-малката искра може да предизвика пожар. Затова, когато има вятър е абсолютно забранено паленето на огън, дори и на определени за целта места. Има и умишлени пожари, които се причиняват най-вече от овчари и пастири, които искат да избие нова растителност за животните. За щастие намялаха напоследък пожарите в земеделски площи. Някои земеделски производители така намираха решение за своите проблеми, не да орат нивите, а да ги запалят по неясни причини. Мислят си, че ще бъде по-полезно за земята. Само 1% от всички пожари е от природни фактори – паднала гръмотевица и други. Счупено стъкло, което е като лупа, също може да стане причина за възпламеняване. Все още не е свършил пожароопасният сезон, все още е сухо в нашата област. Апелираме хората да не палят трева, за да си почистят дворовете. В Бургас лятото сме доста натоварени. Имаме пожари в жилищни и административни обекти, складове. На ден имаме 4-5 излизания на автомобили за произшествия.

- Имаше и доста случаи на запалени автомобили и на пожари в кухни. За какво трябва да внимават хората?

- Най-честите произшествия със запалени автомобили са по време на движение, а някой път има и съмнение за умишлени палежи. Апелираме гражданите да следят за техническото състояние на автомобилите си, защото големият процент от запалените коли е вследствие на неизправност на самия автомобил. Имаме и много произшествия в кухни, много често се забравя храна на печка. Често домакини, докато готвят, излизат да свършат някаква друга работа и в следващия момент апартаментът започва да пуши, съседите го виждат и звънят за пожар. Имахме дори абсурдна ситуация, при която жената, която е забравила печката включена в дома си, стои долу на входа, посреща пожарникарите и ги пита къде отиват. А те бързат към нейния апартамент.

- Вас Ви търсят и за спасяването на животни, за отключване на жилища. На какви сигнали се отзовавате?

- Липсата на една служба, която в България още я няма – Зоополиция, е отворила празнота и ние като институция, която реагира при бедствия, аварии и катастрофи и при всяко обаждане, доста често сме викани да съдействаме за животно в беда. Имаме всякакви случаи – на куче, паднало в шахта, на котка, качена на дърво, на гларус, омотан в жици и други. На ул. „Александровска“ имахме гларус, които беше оплетен в кабели и бяхме повикани на тел. 112. Много пъти се получава разиграване на служителите. Докато бъде опъната стълбата, котката се е преместила. Гражданите, преди да извикат пожарната, в някои случаи просто трябва да предложат храна на животното и то само ще слезе. Понякога държавата хаби ресурс, а в същото време противопожарният автомобил може да е необходим някъде другаде на истинско произшествие.
Имаме много истории, когато се превръщаме в ключарско ателие в случаи на заключени хора. Ние като отидем на място, вратата я отваряме по такъв начин, че тя втори път няма как да бъде заключена. Имахме ситуация, в която възрастен човек успява да се обади на близките си и припада. В този случаи имаме критична ситуация, отиваме на място, отваряме вратата, като търсим възможност и през прозорците да се влезе, за да бъде спасен човекът. Но се е случвало и хора, които просто са си забравили ключа вътре, да ни търсят. Тогава е по-добре да се обърнат към ключарско ателие. Защото ние отиваме на място, те виждат, че ще им разбием вратата и се отказват, като така само разкарват ненужно пожарната.



- Имате ли нормално достъп до крановете, откъдето да зареждате автомобилите с вода, когато сте на място в случай на пожар?

- В град Бургас водопроводната мрежа и съответно пожарните хидранти са на добро ниво. Проблеми имаме в селските райони. Понякога се налага, както в Изворище, автомобилите да се водоснабдяват на няколко километра от мястото на произшествието. Там беше ценна намесата на Община Бургас, съдействаха ни с водоноски, които на място идваха да снабдяват пожарните автомобили. При пожар първото нещо, което прави автомобилът, е да се водоснабди. Когато сме сред природата и няма вода, се създават проблеми. Автомобилите носят 3 тона вода, имаме и такива с по 8 тона. На всяко произшествие извън града пътува 8-тонен. Когато имаме голям запас от вода, гасенето става по-лесно.

- Предстои професионалния празник на служителите в Пожарната, който е съпроводен със Седмица за пожарната безопасност. Какъв е Вашият съвет към хората, за да няма риск за живота и здравето им?

- Седмицата на пожарната безопасност я използваме най-вече да достигнем до гражданите, да припомним част от правилата, хората да се замислят за собствената си безопасност. Ако човек сам не помисли, може да пострада и той, и негови близки, и други хора. Трябва да се внимава с електрически уреди. Най-често пожарите са от проблеми с електрическите инсталации, с претоварването им, със забравена храна на включена печка. Когато всеки, преди да излезе от вкъщи, се замисли дали е оставил в безопасно състояние дома си, считаме, че пожарите ще намалеят драстично. Естествено, хората трябва да са разумни и сред природата – да не изхвърлят фасове, да не палят стърнища, да не палят огън, за да разчистят своя имот, защото могат да причинят вреда на всички останали.