Общо 19,5% от учениците в област Бургас се определят като пушачи. Данните са от анкетно проучване, направено тази година от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в общините Бургас и Малко Търново. В анонимното запитване са участвали 200 ученици на възраст между 13 и 18 г. Сред тях 80 са момчета и 120 момичета..

Статистиката сочи, че през 2015 г. при подобно запитване процентът на младежите-пушачи е бил 21, 6%, през 2014 г. – 19%, през 2012 – 23%, а през 2010 г. – 28%. 80,5% от учениците са заявили, че в момента не пушат, а 74,5% от тях са посочили, че никога не са пушили. 6% от децата са казали, че вече не пушат и нямат желание да употребяват цигари. 82,05% от употребяващите цигари пушат до 10 цигари дневно. 10,25% съобщават за 11-20 изпушени цигари дневно. 5,12% пушат от 21-30 цигари на ден. Над 30 цигари запалват 2,5% от анкетираните. 20,5% от употребяващите цигари съобщават, че пушат на публични места - паркове, дискотеки, на улицата. В къщи пушат 23,07% от анкетираните, а 30,7% правят това заедно с приятели. 25,6% от младежите пушат в района на училището. 0,5% от употребяващите цигари съобщават за запалване на първата си цигара сутрин, непосредствено след ставане от сън, 19% изпитват желание за пушене само понякога.

Почти всички ученици са добре информирани за вредата от тютюнопушенето и рисковете за тяхното здраве. 71,5% от учениците са с утвърдени здравни знания по фактор тютюнопушене, 28,5% не си спомнят за обсъждане на тази тема в училище. 52% от учениците са категорични, че тютюнопушенето е вредно за здравето им, 40,5% допускат, че е вредно, 7,5% твърдят обратното на това.

От употребяващите цигари ученици 82,05% искат да откажат цигарите, около 18% не са сигурни. Първа цигара в ранна детска възраст (още на 8-10 години) са запалили 0,5% от учениците. На 9-13 години са запалили първа цигара 5% от анкетираните. След навършване на 14 години са започнали да пушат 23,5% от децата.

Днес отбелязваме Световния ден без тютюн. Той се провежда в страни по целия свят, като се акцентира на опасностите за здравето, свързани с употребата на тютюневи изделия и за насърчаване на ефективни политики за намаляване на въздействието от употребата на тютюн.

Световната здравна организация чества Световния ден без тютюн от 1988 г. Темата тази година е “Забрана за рекламиране на тютюневите изделия, промоция и спонсорство”. Според Рамковата конвенция на СЗО за контрол на тютюна за всички страни-членки съгласно чл.13 се забранява напълно всякакъв вид реклами,промоция и спонсорство на тютюневи изделия. Статистиката показва, че забраната на рекламата и спонсорството на тютюневи изделия е един от икономически най-ефективните начини за намаляване на търсенето на тютюн и по този начин на контрола върху тютюнопушенето. Особено внимание следва да се обърне на чл.5 от РК на СЗО относно политиката на защита на общественото здраве особено на рискови групи от хора-деца бременни, майки с деца хронично болни,възрастни хора.

По света тенденцията е освен на закрити обществени места да не се пуши и на открито. Пълната забрана за тютюнопушенето на закрити обществени места и работни места доказано помагат в опитите на пушачите да се откажат или поне да намалят цигарите, а на подрастващите да не започват. Изследванията показват, че при въвеждане на пълната забрана концентрациите на тютюнев дим на обществени места намаляват с 70-95%.Намалява заболеваемостта, смъртността, разходите за здравеопазване, разходите за поддръжка на работни места и за застраховки срещу пожар.

Всяка година тютюнопушенето убива близо 6 милиона души и ако не активираме усилията си, според прогнозите до 2030 г. тази цифра ще надхвърли 8 милиона души годишно, посочват от СЗО, цитирани от Регионалната здравна инспекция.

През ноември 2005 г. при РЗИ - Бургас е разкрит Консултативен кабинет за отказване от тютюнопушене (ККОТ). Консултациите включват, както препоръки за спиране на пушенето, така и съвети относно: закрепване на постигнатите резултати и справяне с рецидива, хранене и адекватна физическа активност при отказване от цигарите.

По повод Световния ден без тютюнопушене РЗИ-Бургас организира Отворени врати в Кабинета за отказване от тютюнопушене (РЗИ, ет. 5, стая 502) за измерване количеството въглероден монооксид в белите дробове на желаещите граждани, както и необходимата медицинска консултация. Измерването ще се осъществи на 31 май (петък) от 10:00 до 16:00 часа. Посещението е безплатно.