Апелативен съд Бургас потвърди доживотна присъда на Атанаска Георгиева за убийството на малката Алекс и измени присъдата в гражданската й част, като увеличи размера на присъденото обезщетение за неимуществени вреди за всеки граждански ищец от 130 000 лева на 180 000 лева.

С присъда №43 от 06.03.2015г. по НОХД №1014/2014г. Бургаският окръжен съд е признал подсъдимата Атанаска Георгиева за виновна в това, че на 10.04.2014г. в гр. Поморие, област Бургас, умишлено умъртвила малолетната и в безпомощно състояние Алекс, на осем години, като убийството е извършено по особено мъчителен за жертвата начин, й е наложил наказание доживотен затвор. Съдът е определил първоначален специален режим за изтърпяване на наказанието.

Със същата присъда първоинстанционният съд е осъдил Георгиева да заплати на гражданските ищци – родителите на детето сумата от по 130000 лева на всеки от тях, представляваща обезщетение за неимуществени вреди, причинени от непозволено увреждане, ведно със законната лихва, считано от 10.04.2014г. до окончателното й изплащане, като е отхвърлил исковете в останалата им част за разликата до 200 000 лева.

Въззивната инстанция смята, че в случая интензитетът на засягане на емоционалната сфера на всеки от гражданските ищци от смъртта на неговата дъщеричка, е по-голям от преценения от окръжния съд, поради което присъденото в тяхна полза обезщетение за неимуществени вреди в размер на сумата от по 130 000 лева се явява занижено и несъответно на принципа за справедливост. Първата инстанция не е отчела в достатъчна степен изпитваните от родителите сега и до края на живота им силни негативни чувства и дълбока скръб по повод непрежалимата загуба на невръстното им дете. Не е дооценила обстоятелството, че и двамата родители са останали завинаги без малката си дъщеричка, която била само на осем години, в началото на своя съзнателен живот, много талантливо, любознателно и лъчезарно дете, като доставяла гордост на майка си и баща си с музикалния си талант, била тяхна настояща радост, голяма надежда и морална опора за в бъдеще, което придава на загубата му изключително висока стойност. Отчитайки тези обстоятелства, както и много добрите и хармонични взаимоотношения, съществували между родителите и тяхното дете, които са били изпълнени с много обич, топлина и разбирателство, Апелативният съд прецени, че определеното от първата инстанция обезщетение за неимуществени вреди, възлизащо на сумата 130000 лева, е неоправдано ниско по размер и недостатъчно да възмезди значителните морални болки и душевни терзания на майката и бащата по повод внезапната и тежка загуба на тяхното дете, имащо обещаващи заложби за прекрасна перспектива и реализация.

Решението подлежи на касационно обжалване и протестиране пред Върховния касационен съд в 15 – дневен срок от съобщаването