Училища буксуват в подготовката за новата учебна година. Въпреки увеличените заплати, няма по-голям интерес към учителската професия - липсват кадри по български език и литература, математика, чужди езики, физика, информационни технологии и музика. Има и сериозни съмнения, че на места ще се наложи дървена ваканция, заради липса на газ, а междувременно няма да може да бъде спазен и срокът за преминаване изцяло на онлайн дневници в цялата страна. Това са част от проблемите, на които се търси решение в момента, обясни пред “Труд” председателят на синдикат “Образование” Юлиян Петров.
Кадровата криза е препъникамък, въпреки по-високите заплати в сектора. “Няма по-голям интерес към учителската професия.
Липсващите кадри са по български, информационни технологии, математика, чужди езици, физика и други, които много трудно се обезпечава. Поради ниския норматив пък по музика и рисуване например е много трудно да се открият специалисти и се разчита на колеги”, обясни Петров.
Търсенето на учители е засилено и до голяма степен е контрапункт на незадържането на тези, които постъпват. 75% от младите учители не остават в системата, поради сложността, липсата на партньорство, трудностите, които не са готови да поемат, коментира Петров.
“Имаше лек превес към учителската професия в последните години - стана двойна учителската заплата, но се увеличават и задълженията на учителите и директорите. Младите, които просто не издържат на натиска на родителите, на институциите”, каза той и обясни, че опашките за учители по физическо за едно място в София е по-скоро изключение, отколкото правило.
Синдикатите са предложили на МОН да отпадне намерението за увеличаване на часовете по БЕЛ, математика и география в прогимназията, което също ще доведе до нуждата да се разкриват още щатове за учители, които така или иначе са дефицит.
Апелът на учителите към просветното министерство е също да спре динамиката към промяна на нормативната база, която води до голям стрес. “Училащата в момента структурират по нов начин информацията. Вече няма хартиен дневник, платформите са много несъвършени. Най-вероятно ще помолим МОН да отложи сроковете до 5 септември за образците. Това е бъдещето, но хората го правят за 5-10 години”, обясни председателят на синдикат “Образование”.
По думите му тази година може да се наложи и още една актуализация на бюджета в образованието, въпреки допълнителните 150 млн. лв., които ще бъдат на разположение в системата от септември.
“Има много на брой институции на газ, а намаляването и прекъсването, ще направи невъзможно отоплението.
Правителството трябва да осигури газ приоритетно за образователните институции, недопустимо е да минаваме на дървена ваканция, ще бъде дискриминация към тези ученици, които са на газ. Между 30-40% горе-долу от всички училища и детски градини се отопляват така”, посочи Петров.
По думите му ще е нужна и нова наредба за назначаването на директори, тъй като сегашната отваря врата за съмнения за политически и партийни назначения. Затова почти няма никакъв интерес към директорските места - средно малко над 1 кандидат за едно място.
По данни на РУО
По 10 вакантни места във Варненско, в Бургас търсят по природни науки
Училищата във Варненско търсят основно преподаватели по математика, български и информационни технологии.
Вакантните позиции за всяка от трите специалности са по десетина, но кандидати трудно се намират, каза директорът на РУО-Варна д-р Ирена Радева. Според нея недостигът на учители по природни науки е факт от няколко години, но за първи път има по-засилено търсене и на преподаватели по български език и литература. За сметка на това за втора поредна година има наплив на кандидати за учители в началния курс, което улеснява директорите в подбора на кадри.
“В Бургаския регион има дефицит на преподаватели по природни науки. Тепърва ще обявяваме позиции”, каза пред “Труд” директорът на РУО Бургас- Петя Петрова.
0 Коментара