От "Прозрачност без граници" изпращат днес открито писмо до ЦИК с искане да се проведе анализ на проведените местни избори и да се изготви доклад до Народното събрание. Това съобщи в предаването "Кой говори" по Дарик Калин Славов от организацията.
За да се спре със спекулацията около казуса с големия брой недействителни бюлетини, Централната избирателна комисия трябва да изготви експертен анализ, на база представително проучване на изборите в България, който да се предостави на депутатите.

Този доклад трябва да съдържа предложения за промени в Изборния кодекс, за да не се опорочи напълно изборния процес у нас.

Около това мнение се обединиха и Ива Лазарова от "Института за развитие на публичната среда", и социологът Цветозар Томов (бивш член и говорител на ЦИК). Изключително наложително е да се изследват причините за големия брой недействителни бюлетини, както и да се отговори на въпроса защо има толкова голямо разминаване между вписаното в протоколите и реално пуснатите бюлетини, смятат те.

Има общини в България, в които недействителните бюлетини надхвърлят 30% - не можем да не знаем какво се е случило с вота на тези български граждани, технологията явно е сбъркана, коментира още Калин Славов.

Според Цветозар Томов трябва да се премахне изискването да се броят недействителни гласове за всяка партия поотделно. От една страна бюлетините се вписват като недействителни, но в същото време се определят за коя партията са - това означава, че вотът на избирателя е ясен, смятат и от "Прозрачност без граници".

Това е проблем, който в действителност променя състава на Общинските съвети. По отношение на случая в Панагюрище, където Административният съд обяви състава на Общинския съвет за невалиден, Ива Лазарова съобщи, че невалидните бюлетини на местните избори са 5 пъти повече в сравнение с Изборите за европейски парламент през май, което е необяснимо при положение, че на местния вот са участвали само 7 партии и коалиции.

Ако се окаже, че броят на действителните гласове не съвпада с официално обявения от Общинската избирателна комисия в Панагюрище, скандалът може да стане още по-голям, защото може да се промени резултатът и за другите партии, коментира Цветозар Томов.

Не е възможно ЦИК да работи на терен и да установи разликите между съдържанието на чувалите от изборния ден и реално вписаните в протоколите резултати, защото няма нормативни предпоставки за това, стана ясно от изявлението на говорителя на комисията Александър Андреев. Той обясни, че правомощия имат единствено Административните съдилища.

Това, за което настояват социолози, наблюдатели и експерти е в най-скоро време Централната избирателна комисия да изготви анализ и да представи в Народното събрание доклад с предложение за законодателни промени. В случая отговорността на ЦИК и Народното събрание е споделена, категорични са от "Института за развитие на публичната среда".