Докладната за увеличение на данъка върху старите автомобили с двигатели, неотговарящи на екологичните норми, предизвика дискусия. Предложението на администрацията е да бъде увеличен данъкът на автомобилите, които замърсяват въздуха. То е минимално - между 5 и 25 лева и обхващ 64 хиляди автомобила. Така коефициентът за автомобили без катализатори и с катализатори Евро 1 и 2 става от 1,1 на 1,2, за Евро 3 от 1 на 1,1 и за Евро 4 от 0,8 на 0, 9.
Iенно старите автомобили са причина за голям процент от замърсяването на въздуха с фини прахови частици. БСП и „Възраждане“ не подкрепиха решението с идеята, че това ще ощети хората с най-ниски доходи. Същото мнение изразиха и от ДБГ.
„Говорим за тенденция, която касае здравето на бургазлии. Тук не трябва да има компромис. Няма друг начин“, заяви Веселин Пренеров от ГЕРБ.
„Днес всеки се интересува от качеството на въздуха, който дишаме. Тази докладна цели да намали замърсяването на атмосферния въдух. Голяма причина за фините прахови частици са старите автомобили, които сутрин и вечер буквално обгазяват нашия град. Бургаска община е пионер в инвестициите в нов екологичен обществен транспрот. Общината не може да изземе функцииите на Министерството на околната среда, но въпреки това отново сме пионер и имаме лаборатория за изследване на въздуха“, заяви Красимира Маркович. Тя предложи част от парите да се използват за по-често миене на улиците.
Събраните средства ще бъдат използвани за екологични инициативи.
„В момента сме в подготовка на бюджет - 2020 и дефицитът е 30 милиона лева. В частта за опазване на околната среда не достигат около 450 000 лева за шумо и прахозащитна стена в кв. Сарафово. Предлагам средствата от увеличените ставки да са именно за тази екологична инициатива. Необходимо е и засаждане на 500 нови фиданки на територията на града, където има изсъхнали или отрязани. Това са около 75 000 лв.“, заяви Николов. Според справката от зам.-кмета по бюджет и финанси Красимир Стойчев събраните данъци за година ще са 510 000 лв. Те стигат за двете предложения.
Стоян Грозев от ДБГ предложи вместо да се увеличава данъка по този начин, да има друг принцип – който зарежда повече гориво и изминава повече километри, да плаща повече. Бойчо Георгиев от ГЕРБ обаче обясни, че общината няма как да променя формулата, по която се изчислява годишният данък на автомобилите, а само два от коефицентите.
„Аз съм съгласен с г-н Грозев, предложенията му са хубави. Общината е внесла в Комисията по екология към Народното събрание повече от 8 конретни предложения. От тях само едно беше прието – изменение на комплексните разрешителни, така че фирмата, на която е възложено разрешителното, когато наруши параметрите му, 80% от санкцията да отива в бюджетите на ощетените общини. Това е единственото предложение, което беше прието. Ако направите предложението, за което говорите, аз лично ще присъствам, ако трябва да се дебатира в парламента. Има много несправедливост. Например изисляването на формурлата за такса смет. Ние се борим за промени, а нашите избраници трябва да следват логиката и справедливостта“, заяви кметът Николов.
Докладната бе приета с 30 гласа "За", 10 против и шест въздържали се.
1 Коментар
Pagel
2019-12-21 08:49:00А обгазяването всеки ден от Лукойл и бившия Гочо Иванов .Кой ще каже за него.Но нали бизнеса е вътре в общината.Той не трябва да е закрит.Какво дишаме?