53% от българите не са удовлетворени от здравното обслужване у нас. Близо 40% са доволните. Това показва социологическо проучване, проведено сред 1006 респонденти в периода 11-18 октомври 2019.
Данните бяха представени на националната конференция "Заедно за повече здраве". Оказва се ,че хората имат високо доверие в медицинските специалисти-във фармацевтите -73%,в лекарите -64%, в професионалистите по здравни грижи -65%.
На 42% от анкетираните не им се е налагало да доплащат за медицинска помощ, 50% от запитаните са доплащали. Около 86% от участниците са на мнение, че държавата трябва да отделя повече средства за здравеопазване.
Близо 96% са на мнение, че парите за здравеопазване трябва да се харчат по-ефективно. 38% искат средствата за здрав да отидат за подобряване на материалната база с болниците. Според 54% от запитаните българските пациенти нямат добър достъп до съвременни лекарства.
Проучването показва, че българите повече вярват на медиците, отколкото на политиците. Лекарите, сестрите имат по-висок рейтинг, отколкото който и да е политик в България.
Вицепремиерът Томислав Дончев акцентира върху негативните стереотипи в здравеопазването. Ако се сравни ситуацията отпреди 10 години има удвоени ръст на средствата за сектора. Не се сравняваме със себе си, а със старите и богати страни членки, изтъкна той. Имаме нужда освен от политически и от обществен дебат, смята Дончев. Има нови предизвикателства, за които трябва да се подготвят специалистите и хората- застаряването и иновациите.
Вицепремиерът иска повишаване на авторитета на всички в системата. Един от всеки трима българи ще е на възраст над 65 години през 2050, сочи прогноза. Продължителността на живота у нас се е увеличила, но все пак сме в дъното в сравнение с ЕС.
Българският мъж късно отива на лекар, затова и силният пол е с по-ниска продължителност на живота спрямо жените.
Заместник-министър на здравеопазването Бойко Пенков изтъкна наличието на успехи в здравеопазването. Държавата приоритизира майчиното и детско здравеопазване, изтъкна той. Намалява детската и пренатална смъртност, похвали се Пенков. Продължителността на живот се удължава през инвестиции, по думите му. Над 5 милиарда са разходите за здраве тази година. През 2022 разходите ще са над 6 милиарда лева.
500 милиона лева повече ще има за здраве догодина, стана ясно още от думите на заместник-министърът Бойко Пенков. Обновява се автопарка на спешната помощ, обновяват се спешните отделения на болниците. Повече пари за майчино и детско здраве ще има. Инвестираме в човешките ресурси, каза доктор Пенков.
Хората трябва да са сигурни, че попадат в добри ръце, по думите му. Председателят на БЛС доктор Иван Маджаров посочи, че все по-малко лекари напускат страната. Повечето напускат за временна работа в чужбина и после се връщат в страната.
Робърт Франсис Превост е американски духовник от ордена на августинците, който на 8 май 2025 г. беше избран за нов папа, наследявайки покойния папа Фран…
Министерският съвет прие на свое заседание решение за приемане на Доклад за състоянието на безопасността на движението по пътищата за 2023 г. и за изпъл…
Конклавът, свикан за избор на нов глава на Римокатолическата църква, официално приключи. От комина над Сикстинската капела се разнесе бял дим, показващ …
МВР обмисляме и подготвяме създаването на специална група, която да се бори с хибридни заплахи. Това обяви във Видин вътрешният министър Даниел Митов пр…
Софийският градски съд разреши на бизнесмена Васил Божков да пътува в чужбина до следващото съдебно заседание на 9 юни. Така той ще има възможност да се…
Над 130 състезателки от 12 държави идват в Бургас, за да участват в Европейската купа по художествена гимнастика. Състезанието ще се проведе от 15 до 18…
През нощта валежите и гръмотевиците ще спрат, а до сутринта облачността над много райони ще намалее, съобщиха от Националния институт по метеорология и …
0 Коментара