- Доц. Драганов, в разгара на летния сезон сме, а Черноморието е празно. Какво се случва?
- Нещо нормално за този период на годината. В началото на юли сме - в половината между ниския и високия туристически сезон. Активният летен сезон тази година ще започне след 25 юли. В момента заетостите по морето са около 33 %. Седмица по-рано бяха 31 %. Имаме близо 7 пункта изоставане от същия период миналата година. Това се дължи на по-малкото пристигания от пазари Германия и Русия.
- Какви са причините за отлива на германски и руски туристи?
- След като Турция се върна на туристическия пазар още през миналата година, Гърция и Кипър имат много активната политика за привличане на туристи. Гърция още през 2016 г. обяви, че очаква да има спад на руските и немските туристи в Турция през 2017 и 2018 година и че ще се върне на пазара през 2019. Затова Гърция, Кипър и други страни предприеха мерки за рязко намаляване на цените през 2019. И видяхме какво се случи. Не само свалиха цените, но гръцкото правителство намали много и ДДС.
- Какви други мерки са предприели?
- Бизнесът и правителството действат единно. Тази политика ще доведе до това, че Гърция ще има около 33 милиона туристи тази година, а Турция - 37 милиона. От друга страна Турция премахна визите за руските туристи, разреши им да влизат с обикновен паспорт през всички гранични пунктове. Същото направи и Кипър, страна член на Европейския съюз. Така че като цяло политиката на правителствата, съвместно с политиката на бизнеса е ключова за развитие на туризма и спечелване на пазари. У нас не се наблюдава съвместна политика между правителството и бизнеса. Напротив, виждаме абсолютно негативна кампания, която се поддържа от Министерство на туризма - непрекъснати информации за нарушения по Черноморското крайбрежие. Миризливи хотели, недобросъвестни концесионери на плажове, лоши търговци, по-високи цени. Това, заедно с негативната кампания в социалните мрежи поради презастрояването и парцелирането на Черноморието, води до много лошо маркетингово позициониране на българския Черноморски продукт в началото на активния летен сезон.
- Как си обяснявате факта, че липсват адекватни мерки от страна на туристическото министерство за привличане на чужди туристи? Един месец висок сезон едва ли може да компенсира цялото лято.
- Виждаме катастрофа на политиката по отношение на концесиониране на плажовете, водена от Министерство на туризма в последните няколко години. Това ясно се отбелязва от българите, които пресичат границата с Гърция. Те казват: Отиваме в Гърция, защото чадърите са безплатни и получаваме фрапе и бутилка вода. У нас информациите са за касови бележки от 40 лева за чадър и шезлонг някъде по Черноморието. Това демотивира. Във всеки хотел у нас чадърите и шезлонгите са безплатни, защото са включени в цената. Но публичната собственост, която се управлява от Министерството на туризма, е с неизяснена цена и туристите се чувстват несигурни колко точно трябва да платят. Никой от нас не знае колко точно трябва да плати, нито на кого. Парите приберат някакви хора, получили някакви права върху публична държавна собственост, които, се оспорват от различни организации.
Източник: standartnews.com
Заглавието е на бургасИНФО
0 Коментара