Нова наредба за промени в софтуера на касовите апарати хвърля в смут няколко бранша. Промените влизат от 31-ви март. По време на дискусия в Българската стопанска камара собственици на ресторанти, търговци на петрол и газ, разработчици на софтуер и туроператури обявиха, че не са готови и на практика от 1 април са принудени да работят в нарушение. Те настояват наредбата да бъде отложена, докато не се проведе широк дебат и разяснителна кампания, съобщава БГНЕС.

Новата наредба на НАП ще струва на бензиностанциите десетки хиляди евро. Държавата си е поставила срок за влизане в сила до 31 март. Половината от обектите със сигурност няма да са готови. Това заяви след проведена дискусия в БСК Светослав Бенчев от Българската петролна и газова асоциация.

Всяка бензиностанция ще бъде принудена да промени софтуера на касовите апарати. Във всеки обект промяната ще се извършва ръчно в срок до 1 април. В началото на юни наличните фискални апарати ще трябва да се заменят с нови. Надявам се да получим отсрочка от Министерството на финансите, тъй като тази наредба е спусната от там, а не от НАП. Заявяваме го най-отговорно - няма да се справим. Най-оптимистичният срок е краят на август, прогнозира Бенчев.

От 1 април на касовата бележка от бензиностанцията ще пише покупна цена, продажна цена без данъци, размер на ДДС и акцизи.

„Членовете на Българската петролна и газова асоциация не могат да си позволят да работят извън закона и на практика ще се наложи да затворим обекти. За момента не може да се каже дали ще скочат горивата заради новите изисквания. Ясно е обаче, че браншът ще се наложи да инвестира между 800 000 и 1 млн. лева за промените в касовите апарати“, каза още членът на асоциацията.

Най-големите притеснения на бизнеса са, че с промените фирмите ще са задължени да осигурят пълен достъп до всякаква информация. Според собствениците на десетки фирми са убедени, че може да изтече конфиденциална информация до конкурентите, рецепти, ноу хау, доставчици.

Българската стопанска камара е направила по повод възникналия проблем допитване до над 712 фирми. Голяма част от тях заявяват, че ще са им необходими межди 12 и 18 месеца. Почти всички фирми са заявили, че не са готови да отговорят на изискването с променен касов апарат от 31 март.

71% от запитаните се притесняват, че ще изтече фирмената им информация.

Ясен Танев от Българската асоциация за развитие на бизнес софтуер също заяви, че колегите му не са готови да разработят необходимия код за касовите апарати заради кратките срокове.

В страната има 380 000 фискални устройства. Същевременно от Българския институт по метрология заявиха, че към момента едва 38 устройства отговарят на изискванията.

Източник: Нова тв