90 години след смъртта на големия архитект Рикардо Тоскани, проектирал църквата „Св. св. Кирил и Методий” и редица емблематични сгради, общинският съвет на Бургас го почете, удостоявайки го посмъртно със званието „почетен съветник”. Макар да имаше дискусия, породена от това, че Тоскани получава това звание, защото „квотата” от почетни граждани на година е до 5, а с него това число се прехвърля, всъщност званието е по-високо.

„Аз участвах в създаването на наредбата. Ограничихме бройката на почетните граждани до 5 на година, защото досега техният брой е общо 230 и имаше сравнения с други големи градове. Званието „почетен гражданин” не е най-високото”, заяви д-р Антонио Душепеев от групата на ГЕРБ.

Според зам.-председателя на ОбС Станимир Апостолов 5 почетни съветници на година са много, а имената им не трябва да се гласува анблок, а поотделно.

Със званието „почетен гражданин” бяха удостоени: Стойчо Кьосев, доктор по философия, естрадния изпълнител Мустафа Чаушев, Петър Дойчев - доайен на туризма в България, архитект Константин Коцев, олимпийският шампион Никола Станчев – посмъртно.

„Навършват се 90 години от смъртта на Тоскани. Предложихме го за удостояване за почетен съветник за чест и заслуги”, заяви Георги Дракалиев от групата на ГЕРБ.

Историята на Тоскани

Един от хората, оставили завинаги своя следа в историята на Бургас, чийто отпечатък и днес ярко се вижда в облика на града ни, е италианецът Рикардо Тоскани. Тази година се навършват 90 години от неговата смърт, вследствие на туберкулоза. През 1885 г. след вероломното нахлуване на сръбските войски в България, младият Тоскани оглавява италианското Дружество за взаимопомощ (Mutuo Soccorso) и заедно с още 70 италианци отиват доброволци на фронта срещу Сърбия, за да защитават Съединението на Родината ни. За участието им в победния марш на българската войска, те са отличени със специален медал от италианския крал. След войната, той пристига в Бургас, където през 1895 г. Бургаският градски съвет му дава право да ръководи строителството на частни постройки. Рикардо Тоскани е флагман на модернизацията на града, като изгражда някои от най-емблематичните му сгради. Той участва и в проектирането и строителството на катедралата “Св. Св. Кирил и Методий”. Негово дело са проектите на редица красиви сгради в Бургас – хотел “Империал”, “Модерен театър”, къщите на Йови Воденичаров, двете къщи на Йоанидис, къщите на Иван Хаджипетров, Исак Презенти, братя Калиманови, Стефан Родев, пансиона на девическото училище „Свети Йосиф“ в комплекс с католическия параклис „Свети Йосиф“, сградата на музея „Петя Дубарова“ и др. До голяма степен промяната в архитектурния облик на централната част на Бургас е негова заслуга.