„За 19 години ние събрахме фактологията, историята, болките и мечтите на днешна България. Тези вече около 600 творби, които са в хранилището ни, запечатаха порастването на българина. Запечатаха как той се пребори с болките. Това дава паметта на платното. Тя не е собственост на Дарик, тя е собственост на България. Това е памет на духа...”. С тези думи изпълнителният директор на Дарик радио Радосвет Радев откри изложбата от деветнадесетия планер на Дарик "Звук и Цвят".
Събитието, номер едно в културния афиш на Бургас, привлече в емблематичната зала „Георги Баев” на Морското казино, десетки ценители на изкуството, сред тях политици, общественици, майстори на четката и писаното слово.
Своите творби представиха Андрей Даниел, Александра Велева, Валентин Стефанов, Гергана Минкова , Деян Янев, Иван Матеев, Кирил Чолаков, доайенът на пленера - Надежда Кутева, Николай Бузов, Нина Ковачева, Румен Атанасов, Стефан Божков, Стефан Петрунов, Феникс Върбанов.
Всички те от 17 до 24 септември рисуваха в артколаборация в хотелски комплекс "Магнолиите - Приморско клуб".
„Когато двама души носят по една ябълки, срещайки си на пътя и ги разменят, всеки си тръгва с по една ябълка. Когато двама души се срещнат в средата на пътя с идеи- всеки си тръгва с две идеи. Това се случи и на пленера на Дарик- хибридизацията на идеите в изкуството. Човек може да направи това не с пръстите си, дори не с мозъка, а само със сърцето си”, каза Радосвет Радев.
Изборът на Бургас не е случаен. Само след броени дни тук ще се открие филиал на Националната художествена академия.
„Аз съм сигурен, че тук ще се развият много таланти. Благодаря на г-н Радев, защото не само вложи средства, но вложи и сърце. Косвено не осъзнава, каква голяма добрина прави на България, на изкуството. В съвремието, да събереш талантливи хора и им дадеш възможност да творят, е много ценно”, заяви кметът на Бургас Димитър Николов, който също присъства на откриването на изложбата.
"Художник като говори е много трудно. Аз не съм пленерна натура, не съм ходил от 22 години на пленер. Повечето от нас сме от това поколение, което имаме по-скоро котва, отколкото корени. Ние живеем половината време в България, половината в чужбина... Това, което очаква и младите след нас. И ми беше интересно. Морето за мен е преди всички съзерцание, и то съзерцание индивидуално. И рисуването е така, не може да бъде в група... Но тук на практика хора различни се събраха. Започна да се образува един обмен на идеи и енергия. В това обединение беше моето завръщане. И беше прекрасно,каза художникът Кирил Чолаков.
Събитието бе уважено и от зам.-областния управител Севдалина Турманова, главния секретар на Областна администрация Валентин Люцканов, председателя на Дружеството на бургаските художници Митко Иванов, много общественици и граждани.
Участниците в пленера и гостите на събитието вдигнаха наздравица с виното на поморийската изба "Страцин".
0 Коментара