След случката с разхвърлената вмирисана риба на мача между „Черноморец” и „Нефтохимик” в сектора на акулите, общинските съветници от Реформаторския блок реагираха и поискаха свикване на Общото събрание на акционерите на ПФК „Нефтохимик Бургас 1962“. Причината е, че клубът използва и общински средства.

За неприятната случка съобщи самият председател на Управителния съвет на „Черноморец” Костадин Марков малко след мача. От клуба пък отговориха, че Нефтохимик играе на стадион „Лазур“, което е прецедент за клуб от Трета лига, но с бюджет на такъв не може да си позволи да използва целия капацитет на стадиона. Заради това имало възможност да се отворят само две каси, които работили два часа по-рано. От клуба посочиха, че и те и опонентът им получават финансиране от Общината. За рибата, разхвърляна в секторите, обаче не дадоха обяснения.

Случката обаче не е забравена и съветниците входираха докладна.

В нея те искат освобождаване на Съвета на директорите на „Нефтохимик” и избор на нов.

Публикуваме текста на докладната записка и мотивите, с които е поискано освобождаването на членовете на Съвета на директорите.

„През настоящия мандат на Общински съвет Бургас Община Бургас стана мажоритарен собственик на ПФК „Нефтохимик Бургас 1962“ АД. На 11.08.2018 г. се откри новия сезон в Югоизточната В-РФГ с мач на стадион „Лазур“ между „Нефтохимик 1962“ и „Черноморец 1919“. Това дерби, макар и на аматьорско ниво, се чакаше от години от любителите на футболната игра в град Бургас. И двата отбора преживяха своя катарзис, като „Нефтохимик 1962“ дори придоби статут на Общински клуб и затова очакванията на нашите съграждани бяха за празник на футбола в град Бургас. Тези очаквания не само не се оправдаха, но с действията си по организацията на мача отбора домакин направи всичко възможно да опорочи нормалното протичане на футболната среща, като противопостави едни бургазлии на други. За привържениците на Черноморец 1919 бе определена една каса за продажба на билети, която умишлено бави издаването на билети и в началото на мача на касата има опашка от над 200 човека. Последният човек от тази опашка е влязъл 10 минути преди края на първото полувреме. В сектора определен за публиката на Черноморец 1919 са разхвърляни торби с вмирисана риба. В разрез с изискванията за провеждане на спортни мероприятия с висок емоционален заряд буферна зона между привържениците на двата отбора на практика не е създадена. След края на мача фенове със сини фланелки, включително деца са били подканяни от охраната да си свалят фланелките, за да не ги бият отвън фенове на Нефтохимик Община Бургас инвестира значителни финансови средства както за масов и елитен спорт, така и за изграждане на модерна спортна инфраструктура с данъците на всички свои граждани. Община Бургас се е наложила като еталон в страната при организацията на своите културни и спортни мероприятия, фестивали, финали на големи първенства и турнири. Ето защо считаме, че организацията на това спортно събитие не отговаря на високите стандарти наложени от Община Бургас и хвърля грозно петно върху града ни. Не е допустимо ръководството на предприятие с мажоритарна собственост на Община Бургас да унижава по такъв примитивен начин гражданите на град Бургас. Това ли е примера за поведение, който се дава на посетителите на спортни събития?

Изложеното действие и поведение на ръководството на клуб „Нефтохимик 1962“ е грубо погазване на нормите на чл. чл. 41, ал. 1, т. 4, предложения от едно до три и чл. чл. 42 от Закона за физическото възпитание и спорта, както и общоприетия морал и етика. Ръководството на клуба не се справя с изискването на закона за насърчаване на честна игра, възпитаване на взаимното уважение между зрители и между играчи. Поведението на ръководството на клуба може да е всичко друго, но не и защита на обществения интерес. Не съществуват никакви гаранции, че случилото се няма да се повтори”.