Забраната за пушене в заведения остава. Това решиха депутатите в първия ден на парламентарния сезон, като отхвърлиха внесени промени в Закона за здравето.

Промените предвиждаха хотелите, заведенията, корабите, летищата и стадионите да имат разрешение за обособяване на зони за пушачи.

Пълната забрана на пушене в ресторанти влезе в сила именно през 2012 г. Още с внасянето на законопроекта от ГЕРБ посочиха, че няма да подкрепят предложението на вицепремиера Валери Симеонов.

Законопроектът беше внесен от Християн Митев, който е депутат от партията на Симеонов.

С промените се предвиждаше всички публични места, заедно с нощните барове и дискотеки, да бъдат за непушачи, но да може да се обозначават зони за дим. Условието беше зоните да не заемат повече от 50% от търговските площи. Разписаните предложения включваха и двойно увеличаване на глобите при констатирани нарушения на забраната за тютюнопушене.

"С промените в този закон искаме да защититим непушачите. Ако не бъде приет ще бъдат ощететени всички, които посещават заведения и след определен час започва пушене до тях". Това заяви Георги Колев от Обединени патриоти.

"Този законопроект е удар по това, което е постигнато със забраната за тютюнопушенето", заяви Валентина Найденова от БСП и член на здравната комисия. Тя допълни, че до забраната през 2012 г. се е стигнало чрез много усилия.

Проектозаконът беше отхвърлен от здравната и икономическата комисия. Още при внасянето, промените срещнаха силен отпор и позиции, че ако бъде приет, ще има протести.

Председателят на здравната комисия Даниела Дариткова представи становището на своята комисия. В него се посочва, че неспазването на забраната за тютюнопушене не е основателен мотив за промяна в закона, а по-скоро налага извода, че контролът трябва да бъде засилен.

Председателят на икономическата комисия Петър Кънев представи доклада, в който се посочва, че писмени становища в подкрепа на това забраната за тютюнопушене в закрити и някои открити обществени места да бъде запазена, са постъпили от Министерство на здравеопазването, Министерство на туризма и Министерство на младежта и спорта.

Предложението беше подкрепено с 25 гласа "за", 69 народни представители гласуваха против промените, а 45 депутати се въздържаха. Така законопроектът беше отхвърлен още на първо гласуване. /24chasa.bg