Камериерка: Два месеца казват, че ще вземеш минималната работна заплата, а като се напълни хотелът със 100 лева отгоре
С приближаването на летния сезон хотели и ресторанти по Черноморието все още не могат да намерят необходимия брой работници, съобщава от bTV.
Tърсенето продължава. Затворени хотели и заведения може и да няма, но тенденциите са работа с по-малко персонал, компромис с обслужването или запълване на липсата на кадри с чужденци.
Към момента внесените работници са по-малко от миналата година, но броят им ще расте, защото тепърва пристигат у нас.
Обявените работни места за това лято са с близо 1000 повече от миналото. Повече са и наетите работници през Бюрата по труда.
Въпреки че вече посреща клиенти, един от ресторантите в центъра на Слънчев бряг още търси работници – бармани, сервитьори, готвачи.
„Аз съм на 73 години, но още ме търсят за готвач. Няма млади, които да ни сменят”, споделя Любо Грозданов, главен готвач в центъра на Слънчев бряг.
„Бармани, сервитьори, готвачи. Хора няма за работа, Две момчета кандидатстват за работа, но нито знаят език, нито са хващали табла”, заяви Здравко Пашов, собственик на ресторант.
Елена Петкова е сигурна в уменията си, но разочарована от работодатели.
"Два месеца казват, че ще вземеш минималната работна заплата... следващите два месеца, когато хотелът е препълнен с туристи, тогава вика ще вдигнем още 100 лева", обясни Елена Петкова, работила като камериерка.
"Много са важни условията, които предлага работодателя, за преодоляване на този дефицит", заяви Ангел Ангелов от Агенцията по заетостта.
В един от хотелите в Слънчев бряг са намерили успешната формула – целогодишна заетост за ключовите кадри, високи заплати и премии.
Липсата на персонал обаче принуждава хотелиерите масово да предлагат "ол инклузив".
За да могат да наемат и ученици на работа, от бранша предлагат професионалните училища да им издават по-рано документите за завършване – в края на май вместо в края на юни.
Източник: bTV
0 Коментара