Учени в Гърция са реконстриурали лицето на гръцка девойка, живяла преди 9000 години, за да покажат как са изглеждали хората през мезолита, около 7000 г. пр. н.е., съобщава агенция Ройтерс.
Момичето е наречено Авги - гръцката дума за "зора", защото се предполага, че е живяла по времето, което се смята за зората на цивилизацията.
Зъби и кости на девойката са намерени през 1993 г. в пещерата Теопетра в Тесалия. Смята се, че Авги е била на възраст между 15 и 18 години.
Професор Манолис Папагрикоракис, който е ортодонт, е направил силиконова реконструкция на лицето на Авги от глинена отливка на главата ѝ. Момичето има изпъкнала челюст, вероятно заради широкоразпространената практика да се дъвче животинска кожа, за да стане по-мека, и гневно изражение.
Запитан защо Авги изглежда ядосана, професор Папагрикоракис се пошегува: "Било е невъзможно да не бъде ядосана в онази епоха".
Авги е била анемична и вероятно е страдала от скорбут, смятат изследователите. Има доказателства за проблеми в бедрата и други заболявания, които вероятно са затруднявали движенията ѝ и са допринесли за смъртта ѝ.
Пещерата Теопетра е била обитаема още преди 100 000 години, отбелязва гръцкото министерство на културата. Там са намерени сечива от епохите на палеолита, мезолита и неолита, както и съдове от неолита.
Лицето на девойката Авги е изложено в музея на Акропола в Атина./"Дарик"
0 Коментара